[Õpetus] Google'st otsimine

Interneedusest
Vasta
Kasutaja avatar
Pistik
Ülemjuhataja
Postitusi: 843
Liitunud: Teisipäev, 31 Mai 2005, 16:58
Twitter: emolmesser
Kontakt:

[Õpetus] Google'st otsimine

Postitus Postitas Pistik »

1. Otsi fraasi
Oletame, et sa otsid infot tasuta veebilehtede kohta. Selle asemel, et trükkida otsingukasti tasuta veebileht, saaksid sa ilmselt parema tulemuse, kui kirjutad sinna "tasuta veebileht". Viimane on parem seetõttu, et Google otsib veebilehti, kus need kaks sõna on kõrvuti. Esimese variandi puhul näitab ta aga lehti, kus sõnad tasuta ja veebileht on veebilehel suvalises kohas ja ei pruugi üldse kõrvuti olla.
Näide: "mustad sokid"

2. Eemalda tulemustest sõnu
Tihti on otsitulemuste seas veebilehed, milles sisaldub küll sinu otsisõnu, kuid on hoopis millestki muust, mida sina otsid. Neid tulemusi saab eemaldada lisades otsisõnadele miinusmärgiga otsisõna. Ehk siis kui me otsiks, kust on võimalik veebilehti tellida raha eest, siis ilmselt ei soovi me tulemusi tasuta veebilehtede kohta. Seega tuleks otsingukasti kirjutada: veebileht -tasuta.
Näide: sokid -mustad

3. Otsi kindla veebilehe lehekülgi
Vahel on nii, et veebilehe ülesehitus on niivõrd keeruline või selles on ilmatuma palju alalehti ning otsimise võimalus puudub või see on puudulik. Sellisel juhul on abiks operaator site:, millega Google leiab lehti ainult vastavalt domeenilt. Ehk siis otsides site:www.netiturundus.net google, siis oleks otsitulemustes ainult lehed siit saidilt, kus on olemas sõna google. Vahel on site: operaator hea ka juhul, kui mõne saidi esileht ei anna ühtegi linki (seal on kirjas Under Construction vms). Site:www.domeenimi.com otsingukasti trükkides annab vastuseks kõik antud domeeni leheküljed, mis Google indeksis olemas on. Pea meeles, et peale koolonit ei tohi vahe olla.
Näide: site:www.pistik.net Monty Python

Võimalik kasutada ka nn. "laiema ringina", näiteks soovides otsida ainult .ee lõpulistest domeenidest
Näide: site:.ee Monty Python

Või alamdomeenidega saitidelt nagu Delfi
Näide: site:delfi.ee Monty Python

4. Otsi failitüübi järgi
Kasutades filetype: operaatorit on võimalik otsida failitüübi järgi. Näiteks kui sa soovid leida pdf-faile, milles on juttu internetiturundusest, siis oleks otsing selline: filetype:pdf internetiturundus. Milliseid failitüüpe Google ära tunneb näed siit tabelist.
Näide: filetype:pdf messenger

5. See või teine
Tavaliselt otsides tulevad tulemustes välja lehed, kus on olemas kõik otsisõnad. Kuid kui sa soovid, et tuleks välja ainult ühe või teise otsisõnaga tulemus, siis on võimalik kasutada OR operaatorit. Selle operaatori puhul on oluline, et see oleks trükitähtedena.
Näide: messenger OR msn

6. Leia definitsioon
See töötab küll ainult inglisekeelse otsingu puhul, kuid on kindlasti kasulik teada. Definitsiooni leidmiseks tuleb kasutada define: operaatorit.
Näide: define:internet

7. Otsi tiitlist
Mõnikord ei piisa, kui otsingufraas on veebilehel olemas. Antud leheküljel võib jutt olla hoopis muul teemal. Sel juhul on mõistlik kasutada intitle: või allintitle: operaatorit. Esimese puhul otsitakse tiitlist ainult koolonile järgnevat sõna ning ülejäänud sõnu ka sisutekstist. Teise variandi puhul otsitakse kõiki sõnu tiitlist.
Näide: allintitle:Marco Polo

8. Otsi URL-ist
Sarnaselt tiitlist otsimisele on võimalik ka otsida veebilehtede URL-ist. Selleks tuleb kasutada inurl: või allinurl: operaatoreid. Nende puhul jällegi esimene otsib ainult koolonile järgnevat ning teine otsib kõiki sõnu URL-ist.
Näide: allinurl:messengeri lisad

9. Otsi sisutekstist
Jällegi analoogne eelnevatele operaatoritele. Kasutades intext: või allintext: operaatorit otsib Google välja tulemused, kus otsisõnad on sisutekstis.
Näide: allintext:msn shell

10. Otsi numbreid vahemikus
Harva kasutatud, kuid kasulik nipp. Kui sa soovid leida näiteks olümpiamängude kohta infot, mis toimusid vahemikus 1992 ja 2000, siis tuleb otsingukasti trükkides panna kahe arvu vahele kaks punkti. Samuti võib kasutada seda hindade või muude numbrivahemike otsimisel.
Näide: olümpiamängud 1992..2000
Vasta