Drooni lennutamisega kaasnevad ka reeglid ja vastutus

Drooni lennutamisega kaasnevad ka reeglid ja vastutus

Drooni lennutamisega kaasnevad ka reeglid ja vastutus

Andmekaitse Inspektsioon tuletab meelde, et õhusõidukilt filmimise või pildistamise kohta eraldi regulatsiooni ei ole, mistõttu kohaldub taolisele isikuandmete töötlemisele üldine regulatsioon. Õhus liikuvalt seadeldiselt filmimine ja pildistamine on isikuandmete töötlemine juhul, kui filmile jäävad inimesed on üheselt tuvastatavad.

Kui drooniga jäädvustatakse inimesi isiklikuks otstarbeks, ei pea nõusolekut küsima, aga mõistlikult peab ikka käituma. Inimest, kes oma privaatsusest ei hooli, kohtab väga harva ja kuigi isikliku sfääri tunnetus on igal inimesel erinev, ühendab meid kõiki võimalus oma õigusi kaitsta.

Kui drooniga jäädvustatakse inimesi avalikustamise eesmärgil, nõuab see kindlasti pildile jäänud inimeste nõusolekut. Kui nõusolekut ei ole, tuleb leida muu õiguslik alus.

KOLMEPUNKTI MEELESPEA HOBIKORRAS DROONIDE LENNUTAJATELE.

  1. Kui jäädvustad inimesi, oled isikuandmete töötleja, sest salvestamine on üks isikuandmete töötlemise toiming!
  2. Isikuandmete töötlejana tuleb arvestada andmekaitsenõuetega, kui drooniga tehtud pilti või videot näeb suurem inimeste ring, kui seda on sinu pere (loe isiklikust seadmest näitamine lähikondlastele).
  3. Andmekaitsenõuetega arvestamine tähendab kõigepealt seda, et pildi või video jagamiseks peab olema jäädvustusel olevate inimeste nõusolek ja pead olema valmis kõigile selgitama, kuidas isikuandmeid töötled, ehk kasutad.

Nende punktidega arvestamisel oled eraisikuna käitunud seaduslikult õigesti isikuandmete töötlemise vaatest, kuid arvestama peab veel transpordiameti reeglitega droonidele.

Lisaks juhitakse tähelepanu ka n-ö piiripealsetele juhtumitele ning üheks näiteks saab tuua teise inimese köögiakna taga (õhuruumis) filmimise isiklikuks otstarbeks. Seadus tõepoolest ei nõua õhuruumis isiklikuks kasutamiseks tehtud jäädvustuseks andmekaitsenõuetega arvestamist, aga see ei tähenda, et teise inimese köögiakna taga olija ei saa enda õiguste kaitseks midagi teha. Alati on inimesel võimalik nõuda oma isikuandmete kustutamist ka ilma jäädvustuse avalikustamiseta. Kui seda vabatahtlikult ei tehta, siis on võimalik oma õigusi kaitsta kohtus. (tutvu võlaõigusseaduse VÕS §-ga 1046).

Kinnistu omanikul on samuti õigus asjaõigusseaduse alusel oma valdust kaitsta kahjulike mõjutuste ning valduse rikkumise eest, mida võib tuua kaasa näiteks drooni liig tihe või liig madalal lennutamine tema kinnistu kohal.

Pane tähele, et juulist 2021 rakendub Euroopa Komisjoni rakendusmäärus (EL) 2019/947, millest tuleneb hulk erinevaid nõudeid. Näiteks peab uue määruse kohaselt registreerima isik end droonikäitajaks ning enne lendama asumist läbima ka koolituse ning sooritama eksami.

Drooni kasutamine avaliku huvi korral

Kui drooni kaameraga võetakse näiteks ranna kohal kaadreid filmiks, telesaateks, sotsiaalmeedia klipiks, ei ole tegu enam hobikorras tegutsemisega. Sel juhul täidetakse ülesannet ja isikuandmete töötlemine on võimalik kas jäädvustusel olevate inimeste nõusolekul või kui seda ei ole, siis muu õigusliku aluse olemasolul.

Meediaväljaanded saavad droonide kaameraid kasutada isikuandmete jäädvustamisel ilma inimese nõusolekuta vaid siis, kui selleks on avalik huvi.  See tähendab, et toimetus on ajakirjanduslikul eesmärgil avalikustamiseks teinud analüüsil põhineva kaalutletud otsuse, mis näitab, et avalik huvi kaalub üles isiku õiguse privaatsusele.

Ajakirjandusliku eesmärgil avalikustamiseks on nõutavad ka lisatingimused, mis tulevad isikuandmete kaitse seadus §-st 4:

  • avalikustamiseks on avalik huvi (isikuandmete avalikustamine peab kaasa aitama demokraatlikus ühiskonnas vajalikule debatile),
  • avalikustamine on kooskõlas ajakirjanduseetika põhimõtetega,
  • inimene, kelle andmeid avalikustatakse, ei tohi saada ülemäära kahjustatud.

Kokkuvõttes, drooniga inimeste filmimisel ja pildistamisel töödeldakse isikuandmeid ja kui see ei toimu isiklikuks otstarbeks, siis peab olema õiguslikuks aluseks nõusolek või selle puudumisel seadusesäte.

Lisas: pistik | Lisatud: 02.06.2021 13:48 | Uuendatud: 02.06.2021 13:48

Vaata lisaks

Täna, 13. juulil 2024 lõuna poolt alates pilvisus aegamisi tiheneb, võib sadada vähest vihma

Täna, 13. juulil on lõuna poolt alates pilvisus aegamisi tiheneb. Kohati võib sadada vähest vihma, õhtul jõuab Liivi lahe ümbrusse ja mandri lõunaserva tugevam sajuvöönd, mis levib edasi põhja-kirde suunas, kohati on äikest. Puhub idakaare tuul 3-9, rannikul puhanguti kuni 13 m/s, õhtul tugevneb saartel ja Liivi lahe ümbruses kirde- ja idatuul 7-12, puhanguti kuni 19 m/s. Õhutemperatuur on 23..28, rannikul kohati kuni 20°C.

Mis on korrutustabel ja kuidas seda kasutada?

Allpool väike selgitus ja õppetus mis on korrutustabel ja kuidas seda kasutada.

Täna, 12. juulil 2024 on Eestis pilves selgimistega ilm, sajab hoovihma ja esineb äikest

Täna, 12. juulil on Eestis pilves selgimistega ilm. Mitmel pool sajab hoovihma, kohati on äikeseoht ja sadu võib olla tugev. Hommikul on paiguti udu. Pärastlõunal pilvisus järk-järgult hõreneb ja sajuvõimalus väheneb. Puhub läänekaare tuul 3-9 m/s, äikese ajal võib olla tugevamaid puhanguid. Õhutemperatuur on 20..26, rannikul kohati kuni 18°C.

Ilm täna, 11. juulil 2024 Eestis

Täna, 11. juulil on ennelõunal on Ida-Eestis vähese pilvisusega sajuta ilm, saartel ja Lääne-Eestis pilvisus tiheneb ja sajab hoovihma, on äikest, pärastlõunal on hoogsadusid äikesega ka mandri kesk- ja põhjaosas. Õhtul jõuab Liivi lahelt uus sajuala Lääne-Eestisse ning laieneb mandrile ja saartele, on äikest ning kohati on sadu tugev. Puhub valdavalt kagutuul 5-10, puhanguti 13, läänerannikul kuni 15 m/s, äikese ulatuvad puhanguid üle 20 m/s, õhtul lõunakaare nõrgeneb veidi. Õhutemperatuur on 24..30, rannikul ja sajupilvede all 20°C ümber.

Mängi online mänge

Kaardimängud, puzzled, mahjong, võidusõit ja palju muud meelelahutust nii suurtele kui väikestele poistele ja tüdrukutele

Sünnipäeva e-kaardid

Saada tervitused digitaalselt e-kaardiga nii kaugele kui lähedale ja tee kõik rõõmsaks!

Sünnipäeva luuletused

Otsid luuletust või salmi, et see lisada kaardile, siit leiad kindlasti sobiva!

Teine Maailmasõda | Tihend | Silver | Motokross Online | EYTK | Vormel-1.ee | Ralliportaal.ee | WordPressi uudised ja õpetused