Kuidas mõjutab kasiinotööstus Eesti tööhõivet ja sotsiaalmajanduslikku arengut

Kuidas mõjutab kasiinotööstus Eesti tööhõivet ja sotsiaalmajanduslikku arengut

Kuidas mõjutab kasiinotööstus Eesti tööhõivet ja sotsiaalmajanduslikku arengut

Alates Eesti taasiseseisvumisest oleme riigi ja rahvana üsna palju muutunud. Arvudele toetudes võib ka julgelt väita, et majanduslikult oleme läbi teinud märkimisväärse arengu.

Kui uued kiirkasiinod on enamikes arenenud- ja arenguriikides pea et täielik tabu, siis meie iseseisvusajal pole kasiino teema kunagi päris põlu all olnud. Esimesed kasiinolaadsed organisatsioonid toimetasija d siin isegi juba alates 1989. aastast.

Vaidlust selle üle, kas kasiinode tegevusest tõusev tulu ühiskonnale korvab mängimisega kaasneva kahju, võib jätkuda lõputult. Lõplik tõde on ikka kuskil vahepeal ning meie hinnangul ongi see iga riigi enda otsustada, kuidas kasiinode legaliseerimine või keelamine nende ühiskonna toimimist mõjutab.

Igal juhul pole mingit kahtlust, et online kasiinotööstus mõjutab nii Eesti tööhõivet kui ka üldist sotsiaalmajanduslikku arengut. Väga palju sellekohaseid uuringuid pole küll tehtud, kuid mingeid üldistusi saame teha. Allpool on esitatud mõned võimalikud mõjud:

Tööhõive kasiinodes

Eestis on kümneid ettevõtteid, mis on seotud raha peale mängude pakkumisega. Olgu nendeks siis online kasiinod või mängupõrgud, kõik need asutused vajavad tööjõudu, et pakkuda tehnilist tuge, klienditeenindust ja juhtimist. 

Kasiinotööstuses on palju kõrgelt kvalifitseeritud tööjõudu nagu programmeerijad, disainerid, turundajad, infotehnoloogid, klienditeenindajad ja finantsspetsialistid. Lisaks on vaja juriidika eksperte, kes hoiaks silma peal, et firmad lähtuksid oma tegevuses kõigist kehtivatest õigusnormidest.

Kõrge lisandväärtusega teenindussektor edendab meie majandust ja loob hea kasvupinnase ka tulevastele põlvedele.

Majanduskasv

Pole erilist kahtlust, et kasiinotööstus on oluline osa Eesti riigi majanduslikust jätkusuutlikkusest. Hasartmängumaks toob riigi kukrusse igal aastal miljoneid eurosid tulu. Samuti on hasartmängude korraldajad aktiivsed kultuuri- ja spordi toetajad.

Turism

Maapealsed kasiinod meelitavad välisriikidest mängijaid, mis omakorda suurendab nõudlust ka teiste seotud teenuste järgi. Reguleeritud hasartmängu sektor mõjutab positiivselt nii hotellindust, restorane ja muid turismialaseid ettevõtteid.

Mis puutub online kasiinodesse, siis Eesti litsentsiga online kasiinodes saavad mängida ainult Eesti kodakondsed.

Tehnoloogiline innovatsioon

Kui maapealsetes kasiinodes on domineerivad ikka vanamoelised mänguautomaadid, siis veebikasiinodes leiab igal nädalal uusi moodsaid mänge. Online mängude ja platvormi arendamine nõuab pidevat tehnilist innovatsiooni, mis aitab kaasa Eesti infotehnoloogia sektori kasvule. Nii luuakse uusi võimalusi ka kohalikele tehnoloogiaettevõtetele.

Vastutustundlik mängimine

Kasiinode oluline ülesanne on vastutustundliku mängimise tagamine kõigi klientide jaoks. Ainult nii on võimalik ennetada ja kontrollida liigse hasartmängude mängimisega kaasnevaid probleeme. Mängijatele peavad olema kättesaadavad erineva vastutustundliku mängimise tööriistad nagu konto külmutamine, panustamise limiidid jms. Väga oluline on ka ligipääsu piirang alaealistele. Ära ei saa unustada ka kampaaniate ja boonuste vastutustundlikku pakkumist st. et uudiskirjadest peab olema mängijal võimalik mugavalt loobuda.

Sotsiaalse vastutuse programmide toetamine

Mõned kasiinod võivad panustada otse sotsiaalsetesse projektidesse ja heategevusorganisatsioonidesse. See võib hõlmata haridus-, tervishoiu- või sotsiaalvaldkonna toetust, mis omakorda aitab kaasa sotsiaalmajanduslikule arengule.

Kõige rohkem toetavad kasiinofirmad aga sporti, sest spordiennustus on oluline osa hasartmängu tööstusest ning nii kõnetatakse ka potentsiaalset klientuuri.

Muret tekitavad aspektid

Kasiinotööstusel nagu tegelikult igal majandusharul on ka oma varjuküljed.  Hasartmängu avalik reklaam võib kaasa aidata hasartmänguprobleemide suurenemisele. On tähtis, et riiklikud regulatsioonid ja kasiinod ise rakendaksid tõhusaid meetmeid hasartmängusõltuvuse ennetamiseks ja raviks.

Kokkuvõttes võib kasiinotööstus mõjutada Eesti majandust ja ühiskonda mitmeti, nii positiivselt kui ka negatiivselt. Oluline on jälgida selle mõju ja rakendada vajaduse korral meetmeid selle tasakaalustamiseks ja positiivse mõju maksimeerimiseks.

Lisas: pistik | Lisatud: 20.12.2023 13:29 | Uuendatud: 20.12.2023 13:38

Vaata lisaks

Eesti.ee täienes uue volituste haldamise võimalusega

Riigiportaal eesti.ee läks üle uuele kesksele volituste haldamise infosüsteemile Pääsuke, mis muudab ettevõtte esindajatele erinevate ametiasutuste iseteeninduskeskkondadesse juurdepääsude andmise mugavamaks.

Riigi Infosüsteemi Ameti uueks peadirektoriks saab Joonas Heiter

Majandus- ja infotehnoloogiaminister Tiit Riisalo kinnitas riigikantselei tippjuhtide valikukomisjoni ettepanekul Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) uueks peadirektoriks Joonas Heiteri.

Täna, 20. veebruaril 2024 Eestis pilves, üksikute selgimistega ilm, kohati võib sadada lund ja lörtsi

Täna, 20. veebruaril on Eestis pilves, üksikute selgimistega ilm. Kohati, peamiselt saartel ja Lõuna-Eestis, sajab lund ja lörtsi. On jäiteoht. Puhub lõunakaare tuul 2-7 m/s. Õhutemperatuur on -2..+2°C.

Simsimaa ühines Pistiku perekonnaga

Eesti vanim ja populaarseim The Sims mänguseeria infot kajastab eestikeelne sait Simsimaa ühines Pistiku perekonnaga.

Mängi online mänge

Kaardimängud, puzzled, mahjong, võidusõit ja palju muud meelelahutust nii suurtele kui väikestele poistele ja tüdrukutele

Sünnipäeva e-kaardid

Saada tervitused digitaalselt e-kaardiga nii kaugele kui lähedale ja tee kõik rõõmsaks!

Sünnipäeva luuletused

Otsid luuletust või salmi, et see lisada kaardile, siit leiad kindlasti sobiva!

Teine Maailmasõda | Tihend | Silver | Motokross Online | EYTK | Vormel-1.ee | Ralliportaal.ee | WordPressi uudised ja õpetused