Täna Magnumi poolt apteekidesse müüki paisatud maskid ei kaitsegi viiruse eest?

Täna Magnumi poolt apteekidesse müüki paisatud maskid ei kaitsegi viiruse eest?

Täna Magnumi poolt apteekidesse müüki paisatud maskid ei kaitsegi viiruse eest?

TTJA (Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet) uurib täna müügile tulnud FFP1 maskide nõuetele vastavust.

(Pilt on illustratiivne)

Kolmandates riikidest Euroopa Liitu sisenev kaup läbib alati tollikontrolli. Tolliametnik vaatab kauba üle ja kui ta leiab, et toodete osas on vaja pädeva asutuse hinnangut, siis saadetakse neile tolliteatis. Seekord maskide kohta TTJA tavapärast tolliteatist ei saanud, kuid võttis logistikafirma päringu peale ennetavalt ettevõttega ise ühendust. Kuna Magnumi tarnitud tootel olevast märgistusest ei olnud võimalik teha kaitseomaduste kohta ühtegi järeldust, küsis Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet ettevõtjalt täiendavalt, mis tootega on täpsemalt tegemist ja millised on kaitseomadused.

Vastu saadeti maskide dokumendid, sh Poola labori sertifikaadi ja katsearuanded. Dokumente analüüsides selgus mitmeid segaseid asjaolusid. Näiteks oli kirjas, et tegemist on kirurgiliste maskidega, ent lähemal uurimisel tuli ilmsiks, et tegemist on FFP1 kategooria kaitsemaskiga. FFP1 puhul on tegemist isikukaitsevahendiga. Iga isikukaitsevahend on tehtud mingi kindla eesmärgiga ning omab kindlat kaitset. FFP1 kategooria kaitsemask kaitseb õhusaaste ja tolmuosakeste eest. FFP1 gruppi kuuluv kaitsemask ei kaitse viiruse eest nii, nagu teeb seda meditsiiniline või kirurgiline mask. FFP1 sobib tavainimestele kasutamiseks, aga meditsiinisektoris, kus on lähikokkupuude nakatunutega vältimatu, see mask ei sobi.

Veelgi enam, hetkel on põhjust kahtlustada, et toodetega kaasas olnud Poola labori sertifikaadid ei vasta tegelikkusele. Nimelt sellist sertifikaati Poola labori kodulehel väljas ei ole ning seal on kirjas, et kõik ajavahemikul 1-26. märts 2020 väljastatud vabatahtlikud sertifikaadid, mis hõlmavad Covid-19 seotud tooted on tühistatud. Täpsemad asjaolud on praegu uurimisel.

Toode on sellest hoolimata turule lubatud nõudega, et see tuleb ümber märgistada. Kuna tootega oli kaasas nõuetele mittevastav infoleht, siis oli üks turustamise tingimus, et ostjale antakse kaasa paberkandjal info. Seegi on juba väga suur vastutulek, kuna tavaolukorras nõuatakse tootele õige info peale kleepimist.

Praegusel hetkel on kõige tähtsam inimeste tervis ja haiguse ennetamine, seega on ääretult oluline, et inimesed teaksid, millist maski nad ostavad ning kuidas neid tuleb kasutada. TTJA tagab igal juhul, et isikukaitsevahendid jõuaksid võimalikult kiiresti inimesteni. Tullakse maksimaalselt vastu kõikidele maskide tootjatele ja importijatele. Aga Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet ei saa lasta juhtuda, et toode läheb müüki valeinfoga või ilma igasuguse infota. 

NB, tasub tähele panna! Mask ei asenda teisi piiranguid, see on lisa-abinõu, kui on vajadus minna kohta, kus on teised inimesed. Maski kandmine aitab kaasa viiruse leviku vähendamisele eelkõige avalikes ruumides nagu näiteks pood, apteek, meditsiiniasutused, ühistransport jne. (Kaitse)maski ei ole üldjuhul vaja kanda kodus ja õues. Ent ükskõik milline on mask või ükskõik kui tõhus on maski filtreerimisvõime, muutub see vähetähtsaks kui seda ei kasutata koos teiste ennetavate meetmetega, eelkõige lähikontakti vältimine, regulaarne käte hügieen, näo katsumise vältimine ja kodus püsimine.

Allikas: Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet

Millised on kaitsemaskide standardid ja mille vastu need kaitsevad?

Euroopas on kasutusel EN 149: 2001 ning vastavalt sissehingatavas õhus leiduvate osakeste filteerimise võimekusele on need kategoriseeritud FFP märgisega

FFP1 on kõige madala filtreerimise võimekusega mask, aerosoolide välja filtreerimise võimekus on 80% ja maksimaalne lekkimine sissepoole 22%. See mask on põhiliselt kasutusel tolmu vastu - kodused renoveerimistööd jne.

FFP2 maskil on osakeste välja filtreerimise võimekus minimaalselt 94% ja sissepoole lekkimine maksimaalselt 8%. Kasutusel põhiliselt ehitusel, põllumajanduses ja tervishoius, viimase puhul kaitseks viiruste vastu. See mask kaitseb ka koroonaviiruse eest.

FFP3 on kõige suurema osakeste välja filtreerimise võimekusega mask, vastav näitaja on 99% ja sissepoole lekkimine maksimaalselt 2%. Kõige kõrgema kaitsetasemega isikukaitsevahend neist kolmest kategooriast. Kaitseb näiteks vanasti ehitusel kasutusel olnud materjali asbesti osakeste sissehingamise vastu. See mask pakub kaitseb ka koroonaviiruse vastu.

Lisas: pistik | Lisatud: 08.04.2020 15:21 | Uuendatud: 08.04.2020 15:21

Vaata lisaks

Täna, 20. juulil 2024 on Eestis muutliku pilvisusega ilm

Täna, 20. juulil on Eestis muutliku pilvisusega ilm. Mitmel pool sajab hoovihma, mandril on äikest. Puhub valdavalt loode- ja läänetuul 3-8, põhjarannikul puhanguti kuni 11 m/s. Õhutemperatuur on 18..23°C.

Sesks lisas neljandal katsel esimesele ka teise katsevõidu, Tänak viies

Lätlane Martins Sesks (M-Sport) sai Läti WRC etapil neljandal katsel teise katsevõidu järjest, üldkokkuvõttes on noormees teine. Ott Tänak (Hyundai) oli katsel viies.

Läti ralli kolmas kiiruskatse kuulus Sesksile, Tänak kolmas

Lätis toimuva MM-ralli kolmana kiiruskatse võitis kodukamaral võistlev Martins Sesks (M-Sport), Ott Tänak (Hyundai) oli kolmas.

Rovanperä suurendas Läti ralli teisel kiiruskatsel oma edu veelgi, Tänak näitas kaheksandat aega

Läti MM-ralli teise kiiruskatse võitis sarnaselt eilsele esimesele Kalle Rovanperä (Toyota). Ott Tänak (Hyundai) oli alles kaheksas.

Mängi online mänge

Kaardimängud, puzzled, mahjong, võidusõit ja palju muud meelelahutust nii suurtele kui väikestele poistele ja tüdrukutele

Sünnipäeva e-kaardid

Saada tervitused digitaalselt e-kaardiga nii kaugele kui lähedale ja tee kõik rõõmsaks!

Sünnipäeva luuletused

Otsid luuletust või salmi, et see lisada kaardile, siit leiad kindlasti sobiva!

Teine Maailmasõda | Tihend | Silver | Motokross Online | EYTK | Vormel-1.ee | Ralliportaal.ee | WordPressi uudised ja õpetused