Riik eraldas küberohtude ennetamiseks täiendavaid vahendeid

Riik eraldas küberohtude ennetamiseks täiendavaid vahendeid

 Riik eraldas küberohtude ennetamiseks täiendavaid vahendeid

Valitsus toetas väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu ettepanekut eraldada koroonakriisiga toimetulekuks eraldatud reservist täiendavaid vahendeid Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) küberohtude ennetuskampaaniale „Ole IT-vaatlik!“.

„Suur osa Eesti inimestest on koroonaviiruse leviku tõkestamise eesmärgil läinud üle kaugtööle ja -õppele ja selleks kasutatakse väga erinevaid tehnilisi vahendeid ja platvorme. See on aga tekitanud soodsa pinnase küberkurjategijatele, kes püüavad ebaturvaliselt valitud suhtlusplatvorme, andmete hoolimatut jagamist ja näost näkku suhtluse puudumist ära kasutada,“ selgitas minister Kaimar Karu. 

RIA ja CERT-EE andmetel on olnud mitmeid erinevaid katseid ära kasutada pandeemiafooni ja kaugtöö platvormide rohkust, et meelitada inimesi pahavarale klikkima, oma andmeid valesse kohta jagama või oma raha valedele kontodele saatma „Neid katseid on olnud oodatust rohkem ja RIA hinnangul kasvab see trend lähiajal veelgi,“ märkis Karu.

RIA peadirektori asetäitja küberturvalisuse alal Lauri Aasmanni sõnul on maailmas koroonakriisi ajal küberkurjategijate tule alla sattunud eriti haiglad, laborid, koolid ja omavalitsused. „Näiteks Tšehhis ja ka mujal Euroopa riikides on rünnatud haiglate infosüsteeme ja muudetud need töötajatele lunavara abil kättesaamatuks. Juurdepääsu taastamise eest nõutakse lunaraha. Lunavara kasutamist andmetele juurdepääsu blokeerimiseks oleme hakanud nägema ka Eestis.“ Aasmanni sõnul taandub selline olukord enamasti inimeste teadlikkusele ja esmajoones aitab siin elementaarne küberhügieen – tugevad paroolid, mitmefaktoriline autentimine, seadmete tarkvara uuendamine, kahtlaste linkide äratundmine jne. „Need on lihtsad asjad, kuid inimesed töötavad praegu igapäevaselt mitmete uute programmide ja töövahenditega ja paljud varasemad soovitused ei pruugi enam meeles olla, sest tol hetkel ei haakunud ohud nii selgelt igapäevaeluga. Seetõttu on oluline neid aeg-ajalt meelde tuletada, eriti, kui tahame vältida mõne Eesti haigla või ettevõtte küberkurjategijate ohvriks sattumist,“ rõhutas Aasmann.

„Ole IT-vaatlik“ kampaaniat viis RIA läbi 2019. aasta oktoobrist aasta lõpuni. Kampaania sihtrühmaks on laiem avalikkus, kes ühel või teisel viisil on puudutatud hetkel kaugtöö ja -õppe korraldamisest. Kampaania algab orienteeruvalt aprilli keskel.

Kampaanialeht: www.itvaatlik.ee

Lisas: pistik | Lisatud: 15.04.2020 09:57

Vaata lisaks

Teine Maailmasõda | Tihend | Silver | Motokross Online | WordPressi kodulehe tegemine | EYTK | Vormel-1.ee | Ralliportaal.ee | WordPressi uudised ja õpetused