Järgmised 8 kuud valvavad Ämarist Balti riikide õhuruumi Saksamaa õhuväelased

Järgmised 8 kuud valvavad Ämarist Balti riikide õhuruumi Saksamaa õhuväelased

Järgmised 8 kuud valvavad Ämarist Balti riikide õhuruumi Saksamaa õhuväelased

Eile toimus Ämari lennubaasis Balti õhuturbe missiooni vahetustseremoonia, kus Eestist Balti riikide õhuruumi valvanud Prantsusmaa õhuväelased andsid valvekorra üle Saksamaa õhuväelastele.

„Liitlaste osalus Balti õhuturbemissioonil näitab nii NATO liitlaste tugevat solidaarsust ja ka sõjalist võimekust, mida kellelgi ei tasuks proovile panna,“ ütles kaitseminister Jüri Luik oma tänukõnes ning lisas, et järgnevad kuud saavad õhuturbel kindlasti olema töised, arvestades Venemaa õhujõudude aktiivsust Balti mere regioonis.

Kaitseväe juhataja kindralmajor Martin Herem tänas Prantsuse õhuväelasi professionaalse koostöö eest ning tervitas Saksa õhuväelasi, kes jäävad Eestisse järgmiseks kaheks rotatsiooniks ehk kaheksaks kuuks. Jaanuaris vahetab praeguse üksuse välja teine Luftwaffe lennusalk.

Eestis õhuturbemissiooni alustanud Saksamaa 71. taktikalise lennusalga kodubaasiks on Wittmundhafeni lennubaas. Õhuturvet hakkavad nad tagama hävitajatega Eurofighter Typhoon. Ämarisse saabunud hävitajad on lennubaasis valves ööpäevaringselt, sooritavad vajadusel tuvastuslende ja teevad regulaarselt treeninglende. Saksamaa on varem Ämaris õhuturbemissioonil osalenud kuus korda.

„Alates 2004. aastast on Prantsuse õhuvägi osalenud kokku kaheksal missioonil Balti regioonis. Vaatamata Covid-19 pandeemiale oli nelja kuu pikkune missioon Ämaris väga edukas,“ ütles Prantsuse õhuväe õhukaitse- ja operatsioonide ülem kindralleitnant Vincent Cousin. „Kuigi õhuturbe üksuste peamiseks eesmärgiks panustada kollektiivkaitsesse, siis nad annavad ka võimaluse töötada kaitsejõududel tihedalt koos ning säilitada koostegutsemise võime.“

Põhja-Atlandi Nõukogu otsuse kohaselt valvavad NATO liikmesriikide õhujõud Eesti, Läti ja Leedu õhuruumi rotatsiooni korras alates 29. märtsist 2004. aastal, kui Balti riigid said NATO liikmeks. 2012. aasta Chicago tippkohtumise raames pikendas Põhja-Atlandi Nõukogu Balti riikide õhuturbe missiooni määramata ajaks.

NATO õhuturbe teine lennusalk baseerub Šiauliai lennubaasis Leedus, kus 8. septembril alustavad õhuturbe rotatsiooni Itaalia õhuväelased. Senikaua valvavad kogu Baltikumi õhuruumi Saksa õhuväelased.

Vaata ka videot:

Lisas: pistik | Lisatud: 01.09.2020 09:26 | Uuendatud: 01.09.2020 09:26

Vaata lisaks

Täna, 20. juulil 2024 on Eestis muutliku pilvisusega ilm

Täna, 20. juulil on Eestis muutliku pilvisusega ilm. Mitmel pool sajab hoovihma, mandril on äikest. Puhub valdavalt loode- ja läänetuul 3-8, põhjarannikul puhanguti kuni 11 m/s. Õhutemperatuur on 18..23°C.

Sesks lisas neljandal katsel esimesele ka teise katsevõidu, Tänak viies

Lätlane Martins Sesks (M-Sport) sai Läti WRC etapil neljandal katsel teise katsevõidu järjest, üldkokkuvõttes on noormees teine. Ott Tänak (Hyundai) oli katsel viies.

Läti ralli kolmas kiiruskatse kuulus Sesksile, Tänak kolmas

Lätis toimuva MM-ralli kolmana kiiruskatse võitis kodukamaral võistlev Martins Sesks (M-Sport), Ott Tänak (Hyundai) oli kolmas.

Rovanperä suurendas Läti ralli teisel kiiruskatsel oma edu veelgi, Tänak näitas kaheksandat aega

Läti MM-ralli teise kiiruskatse võitis sarnaselt eilsele esimesele Kalle Rovanperä (Toyota). Ott Tänak (Hyundai) oli alles kaheksas.

Mängi online mänge

Kaardimängud, puzzled, mahjong, võidusõit ja palju muud meelelahutust nii suurtele kui väikestele poistele ja tüdrukutele

Sünnipäeva e-kaardid

Saada tervitused digitaalselt e-kaardiga nii kaugele kui lähedale ja tee kõik rõõmsaks!

Sünnipäeva luuletused

Otsid luuletust või salmi, et see lisada kaardile, siit leiad kindlasti sobiva!

Teine Maailmasõda | Tihend | Silver | Motokross Online | EYTK | Vormel-1.ee | Ralliportaal.ee | WordPressi uudised ja õpetused