Umbusaldusavaldus kaitseminister Kalle Laanetile kukkus läbi

Umbusaldusavaldus kaitseminister Kalle Laanetile kukkus läbi

Umbusaldusavaldus kaitseminister Kalle Laanetile kukkus läbi

Riigikogu arutas tänasel istungil Isamaa ja EKRE fraktsioonide poolset umbusaldusavaldust kaitseminister Kalle Laanetile, selle algatas 31 Riigikogu liiget.

Umbusaldusavaldus ei leidnud toetust, selle poolt hääletas ainult 42 parlamendi liiget ja ent selle vastu oli 57 Riigikogu liiget. Umbusalduse avaldamiseks oli vajalik vähemalt 51 saadiku toetus.

Umbusaldusavalduse üle andnud Isamaa fraktsiooni liikme Helir-Valdor Seederi sõnul ei mõista Laanet oma rolli kaitseministrina Eesti julgeoleku tagamisel ning ei teadvusta Eesti keerulist geopoliitilist olukorda. Ta lootis, et umbusaldusavalduse arutelu viib koalitsioonipoliitikud arusaamani, et ühiskonna tagasisidet ning keerulist geopoliitilist ja julgeolekuolukorda arvestades tuleks varasemad otsused läbi vaadata. Loe ka: Isamaa ja EKRE erakond avaldavad täna riigikogus umbusaldust kaitseminister Kalle Laanetile

 „Enne riigi eelarvestrateegia heakskiitmist valitsuses kinnitas Kalle Laanet, et kaitsekulusid ei vähendata. Tänaseks on selgunud, et järgmise nelja aastaga vähendatakse kaitsekulusid võrreldes praeguse riigikaitse arengukava ja kaitseinvesteeringute programmiga 114 miljoni euro võrra,“ märgitakse umbusaldusavalduses.

„Praeguses keerulises julgeolekuolukorras tuleks Eesti kaitsevõimesse täiendavalt panustada, kuid selle asemel vähendatakse kaitseministeeriumi valitsemisala töötajate arvu ligi 270 inimese võrra. Löögi alla satuvad pikaajalised investeeringud, tegevväelased, kaitseväe teenistujad ja ka välisesindused,“ lisavad allakirjutanud. „Otsus asuda õõnestama kärbetega Kaitseliidu tegevust, mille eesmärk on suurendada Eesti rahva valmisolekut kaitsta Eesti iseseisvust ja põhiseaduslikku korda, nõrgestab olulisel määral inimeste kaitsetahet. Ühtlasi näitab kärpeplaanidest tingitud otsus kaotada Kaitseväe orkester ja kaplaniteenistus, et minister ei mõista oluliste riiklike sümbolite ja Iaiapindse riigikaitse rolli Eesti julgeoleku tagamisel,“ märgivad nad.

Kaitseminister Kalle Laanet tõrjus väiteid, et on valetanud ning kinnitas, et Eesti riigi kaitse ja julgeolek on nii tema, Reformierakonna kui ka koalitsiooni jaoks prioriteet. Ta tõdes, et riigikaitse valdkonnas hoitakse kokku igapäevakuludest, kuid seda põhjusel, et investeerida riigi sõjalise kaitse võimekusse. Rääkides orkestrist, kinnitas Laanet, et see ei kao kuhugi, vaid jätkab Kaitseministeeriumi valitsemisalas, mille üks osa on Sõjamuuseum.

Samuti rõhutas Laanet, et riigi eelarvestrateegia on valitsuse poliitiline dokument, mida igal aastal üle vaadatakse. „Nii et rääkida, kuidas maailm kukub kokku ja kuidas me ei seisa riigikaitse eest, on vale,“ toonitas minister. „Ma seisan kindlalt selle eest, et meie eelarvelised vahendid Eesti riigikaitsesse kasvaksid,“ lisas ta.

Seejärel vastas Laanet Riigikogu liikmete küsimustele, milles sooviti saada täpsemat teavet tema tegevuse kohta kaitseministrina.

Läbirääkimistel võtsid fraktsioonide nimel sõna Urmas Reinsalu (Isamaa), Leo Kunnas (EKRE), Indrek Saar (Sotsiaaldemokraadid), Mati Raidma (Reformierakond) ning Oudekki Loone (Keskerakond).

Uudise foto: Erik Peinar, Riigikogu


Teema: Eesti Valitsus

Lisas: pistik | Lisatud: 08.06.2021 14:24

Vaata lisaks

Teine Maailmasõda | Tihend | Silver | Motokross Online | WordPressi kodulehe tegemine | EYTK | Vormel-1.ee | Ralliportaal.ee | WordPressi uudised ja õpetused