Eestis on praegu aegade madalaim tuberkuloosi haigestunute määr

Eestis on praegu aegade madalaim tuberkuloosi haigestunute määr

Eestis on praegu aegade madalaim tuberkuloosi haigestunute määr

Tänasel ülemaailmsel tuberkuloosipäeval raporteerib Tervise Arengu Instituut headest tulemustes: Eestis registreeriti 2021.aastal tuberkuloos 111 inimesel, mis on Eesti läbi aegade madalaim haigestunute arv.

Euroopas registreeriti 2020. aastal 29. Euroopa Liidu ja Euroopa majanduspiirkonna riigis kokku 33 148 tuberkuloosijuhtu haigestumuskordajaga 7,3/100 000 inimese kohta. Eesti haigestumus 100 000 inimese kohta oli 2020. aastal 9,3/100 000 kohta kuid 2021.aastal juba (esialgsetel andmetel) 8,4/100 000 kohta.

Esialgsetel andmetel haigestus 2021. aastal Eestis tuberkuloosi 111 inimest. Kopsutuberkuloosi diagnoositi neist 96,4 protsendil. Kaks kolmandikku haigetest olid mehed, haigestunute  keskmine vanus oli 54 aastat. 2021. aastal meil ühelgi lapsel tuberkuloosi ei diagnoositud.

„Eestis on kõrge ravimresistentsete haigusjuhtude osakaal – 20 % kõigist uutest juhtudest. See on üks Euroopa kõrgemaid näitajaid. Kokku diagnoositi  23 ravimresistentset haigusjuhtu,“ kommenteerib Tervise Arengu Instituudi (TAI) tuberkuloosiregistriosakonna juht Piret Viiklepp.

Maailma Terviseorganisatsiooni hinnangu kohaselt võib COVID-19 pandeemia tõttu tuberkuloosihaigete diagnoosimine hilineda. Olukorda Euroopas halvendab sõjaolukod Ukrainas, kus vene agressiooni tõttu on maalt lahkunud üle 3,3 miljoni sõjapõgeniku. Tuberkuloosi haigestumus Ukrainas on kordades kõrgem kui Eestis ja Euroopas ning ligi 25%-l kõigist registreeritud juhtudest on tegemist ravimresistentse tuberkuloosiga.

Riikides kuhu saabub palju põgenikke võib esineda raskusi tuberkuloosiravimite kättesaadavusega.

„Tuberkuloosi haiglaravi on Eestis tagatud kõigile seda vajavatele patsientidele, ambulatoorne tuberkuloosiravi on korraldatud paindlikult ja patsiendikeskselt, eelistades kaugvastuvõtte ja koduvisiite. Eestis on olemas võimalused tagamaks tuberkuloosiravi Ukraina põgenikele samadel tingimustel nagu oma inimestele,“ kommenteeris Piret Viiklepp.

Eesti tuberkuloosi haigestumuse andmed on saadavad TAI tervisestatistika andmebaasis: www.statistika.tai.ee 2021. aasta lõplikud haigestumise andmed avaldatakse 26. mail.

Kuigi tuberkuloos on tänapäeval ravitav, on siiski probleemiks tihti selle hiline diagnoosimine. Seepärast on vajalik jagada jätkuvalt infot haiguse olemusest ning rõhutada varase diagnoosimise tähtsust. Tuberkuloosi haigestub 10% nakatunutest, neist pooled esimese kahe aasta jooksul ja teised kogu ülejäänud elu jooksul.

Tuberkuloos on õhu teel piisknakkusena leviv nakkushaigus, mis kõige sagedamini kahjustab kopse, kuid võib kahjustada ka teisi elundeid. Ravimresistentse tuberkuloosi ravi kestab kuni kaks korda kauem kui tundliku vormiga tuberkuloosihaige ravi ning on kordades kallim.

Lisas: pistik | Lisatud: 24.03.2022 08:55

Vaata lisaks

Mängi online mänge

Kaardimängud, puzzled, mahjong, võidusõit ja palju muud nii suurte kui väikeste poistele ja tüdrukutele

Sünnipäeva e-kaardid

Saada tervitused digitaalselt e-kaardiga nii kaugele kui lähedale ja tee nad rõõmsaks!

Sünnipäeva luuletused

Otsid luuletust või salmi, et see lisada kaardile, siit leiad kindlasti sobiva!

Teine Maailmasõda | Tihend | Silver | Motokross Online | EYTK | Vormel-1.ee | Ralliportaal.ee | WordPressi uudised ja õpetused