Eesti ja Soome võtavad kasutusele ühise LNG terminali

Eesti ja Soome võtavad kasutusele ühise LNG terminali

Eesti ja Soome võtavad kasutusele ühise LNG terminali

Eesti majandus- ja taristuminister Taavi Aas ja Soome majandusminister Mika Lintilä leppisid kokku, et Soome ja Eesti rendivad ühiselt veeldatud maagaasi (LNG) ujuvterminali, mis asub tagama kahe riigi gaasi varustuskindlust.

Teade tuli pärast seda kui Eesti Valitsus teatas, et Eesti loobub Vene gaasist, loe ka: Eesti loobub Vene gaasi kasutamisest

„Nii Eesti kui Soome maagaasiga varustatus sõltub tugevalt Venemaast, mistõttu tuleb praegusel ebastabiilsel ajal oma seljatagune kindlustada ning luua valmisolek Venemaalt pärinevast gaasist loobumiseks. Leidsime põhjanaabritega, et kõige mõistlikum on oma jõud ühendada ning tagada mõlema riigi gaasivarustus läbi ühise veeldatud maagaasi terminali kasutuselevõtu veel sellel aastal,“ ütles majandus- ja taristuminister Taavi Aas.

«Ukrainas toimuva sõja tõttu peame valmistuma ka võimalikuks gaasiimpordi katkestuseks. LNG ujuvterminal on tõhus viis gaasivarustuse kindlustamiseks, seda muuhulgas tööstuses. Tänan Eesti valitsust sujuva koostöö eest,“ lisas Soome majandusminister Mika Lintilä.

Plaan näeb ette, et Eesti ja Soome loovad LNG ujuvterminali teenindamiseks vajalikud haalamiskaid ning kahasse renditakse vajalik ujuvterminal, mida on võimalik kasutada mõlemal riigil ja Soome lahe mõlemal kaldal. Vajalikud haalamiskaid luuakse Eestis Paldiskisse ning Soomes Inkoosse. LNG ujuvterminal on kavas piirkonda tuua sügiseks ning paigaldada esmalt haalamiskäi äärde, kus seda on võimalik teha kõige kiiremini. Edaspidi lähtub ujuvterminali asukoht turu vajadustest ning suurustest. Haalamiskaid Soome lahe mõlemal kaldal suurendavad mõlema riigi gaasitarbijatele tarnekindlust ning lisavad vajalikku paindlikkust ujuvterminali kasutamiseks.

Vajalike haalamiskaide rajamine jääb mõlema riigi kanda, ujuvterminali rendikulud on plaanis jagada kahasse lähtudes riikide gaasitarbimise mahtudest. Hinnanguline kulu Eesti varustuskindluse tagamiseks vajaliku ujuvterminali rendiks jääb parima stsenaariumi korral Eesti puhul suurusjärku alates 10 miljonit eurot aastas. Plaani elluviimiseks teevad koostööd riikide gaasi süsteemihaldurid Elering ja Gasgrid.

Riikide vahel sõlmitud kokkulepe tagab kiire lahenduse regiooni gaasi varustuskindluse kindlustamiseks ning koostöö ajaline kestvus on piiratud renditava ujuvterminali rendiperioodiga.

Kuna Balti ja Soome regioon on üsna tugevalt seotud Venemaa gaasitarnetega, siis jääks nende katkemisel regioonis katmata ligi pool aastasest tarbimisest. Soome aastane gaasitarbimine on umbes 23 teravatt-tundi ja Eesti tarbimine umbes 5 teravatt-tundi.

Venemaa sõjalise agressiooni tõttu Ukrainas on kogu Euroopa Liit võtnud eesmärgiks loobuda Venemaalt pärinevast maagaasist esimesel võimalusel, kuid hiljemalt kümnendi lõpuks.

Foto: Ken Hodge, CC BY 2.0


Teema: Soome, LNG gaas, Eesti Valitsus

Lisas: pistik | Lisatud: 08.04.2022 19:15

Vaata lisaks

Täna, 19. juulil 2024 on Eestis pilves selgimistega ilm, sajab hoovihma ja esineb äikest

Täna, 19. juulil pilves selgimistega ilm. Mandril sajab mitmel pool hoovihma, kohati võib olla äikest, õhtul jääb sajuhooge harvemaks. Tuul pöördub kõikjal läände- ja loodesse 4-10, puhanguti 13, rannikul 7-12, põhjarannikul puhanguti kuni 16 m/s. Õhutemperatuur on 17..23°C.

Täna, 18. juulil 2024 on Eestis vähese ja vahelduva pilvisusega ilm

Täna, 18. juulil on Eestis vähese ja vahelduva pilvisusega ilm. Mitmel pool sajab hoovihma, õhtul sajuhood harvenevad. Puhub edela- ja läänetuul 4-10, puhanguti kuni 13, Lääne-Eesti rannikul kuni 15 m/s, õhtul nõrgeneb veidi. Õhutemperatuur on 19..24°C.

Täna, 17. juulil 2024 Eestis pilvkate lääne poolt tiheneb, esineb äikest ja tugevat sadu

Täna, 17. juulil pilvkate lääne poolt tiheneb. Vihmahood liiguvad saartelt üle maa ida-kirde suunas, on äikest ja tugevat sadu. Keskpäeval saartelt alates sadu lakkab ja pilvisus hõreneb. Puhub kagu- ja lõunatuul 3-9, puhanguti kuni 12 m/s, saartelt alates pöördub tuul edelasse ja läände, puhangud tugevnevad Lääne-Eesti rannikul kuni 15 m/s, äikesega kaasnevad tugevamad puhangud. Õhutemperatuur on 20..25, enne sadu Kesk- ja Ida-Eestis kuni 28°C.

Täna, 16. juulil 2024 on Eestis vähese ja vahelduva pilvisusega ilm

Täna, 16. juulil on Eestis vähese ja vahelduva pilvisusega ilm. Mõnes kohas sajab hoovihma. Puhub valdavalt lõunakaare tuul 2-7, puhanguti kuni 10 m/s, õhtul pöördub idakaarde. Õhutemperatuur on 24..28, rannikul 20..23°C.

Mängi online mänge

Kaardimängud, puzzled, mahjong, võidusõit ja palju muud meelelahutust nii suurtele kui väikestele poistele ja tüdrukutele

Sünnipäeva e-kaardid

Saada tervitused digitaalselt e-kaardiga nii kaugele kui lähedale ja tee kõik rõõmsaks!

Sünnipäeva luuletused

Otsid luuletust või salmi, et see lisada kaardile, siit leiad kindlasti sobiva!

Teine Maailmasõda | Tihend | Silver | Motokross Online | EYTK | Vormel-1.ee | Ralliportaal.ee | WordPressi uudised ja õpetused