Eesti Kaitsevägi ostab esmakordselt varitsevat õhuründemoona

Eesti Kaitsevägi ostab esmakordselt varitsevat õhuründemoona

Eesti Kaitsevägi ostab esmakordselt varitsevat õhuründemoona

Eesti ostab Iisraeli ettevõttelt Israel Aerospace Industries (IAI) suures koguses varitsevat õhuründemoona. Tegemist on seni ühe kalleima kaitsevaldkonna hankega, mis Eesti on kunagi teinud. Varitseva õhuründemoona hankimise peamine eesmärk on kasvatada Eesti pikamaa täpisründe võimet. Koostöös pikendatud laskeulatusega suurtükkide laskemoona, laevatõrje rakettide ja mitmikraketiheitjatega on Eestil lähitulevikus mitmeid eri võimekusi vastase mõjutamiseks pikkadelt distantsidelt.

„Varitsev õhuründemoon on oluline täiendus Eesti kaitsevõime arendamisel. Kaudtule tähtsust ei saa üle hinnata, sest Venemaa on Ukrainas tekitanud suure osa purustustest just kaudtulelöökidega. Uue võime kasutuselevõtt võimaldab vastast rünnata pikemalt distantsilt. Seetõttu muutub kaudtuli kihilisemaks ja paindlikumaks, suurendades laskeulatust, mis tähendab, et kaitsevägi saab lüüa vastast seal, kus tal on valus,“ ütles kaitseminister Hanno Pevkur.

Eesti kaitseväe kaudtulevõime annavad erineva kaliibriga miinipildujad manööverüksuste koosseisus ning diviisi koosseisus olevad liikursuurtükid. Aastatel 2024-2025 luuakse kaitseväe koosseisu ka mitmikraketiheitja ning varitseva õhuründemoona üksused.

Varitseva õhuründemoona hankimise eel viidi läbi põhjalik turu-uuring kaitseväe vajadustele sobilikuima lahenduse leidmiseks. Eesti tellimuseks oli eelkõige pikale distantsile ründevõimekuse saavutamine. Kriteeriumiteks olid lisaks distantsile täpsus, ründevahendi hukukindlus ning laiaulatuslik üheaegne ründevõimekus.

„Varitseva õhuründemoona turg on hetkel turbulentne. Viimase aja sõjad, muuhulgas Mägi-Karabahhi konflikt ja loomulikult Ukraina sõda, on näidanud seda tüüpi ründevahendite suurt efektiivsust ning neid süsteeme on arendama asunud mitmed riigid ja lähiajal on turule sisenemas ka uusi tegijaid. Tulevikus on oodata sellel turul kindlasti kõva konkurentsi ja eks lähimad aastad näitavad, kuhu need süsteemid edasi arenevad,“ ütles RKIK relvastuse kategooriajuht Ramil Lipp.

„Eesti on IAI-le strateegiline partner ning sõlmitud leping peegeldab kasvavat usaldust ning suhteid meie ettevõtte ning Eesti vahel. Meie ettevõte pakub mitut erinevat tüüpi varitsevat õhuründemoona pakkudes laialdasi valikuid taktikaliselt strateegilisele tasandile,“ ütles IAI president ning tegevusjuht Boaz Levi.

Levi lisas, et IAI pakutav varitsev õhuründemoon on eriti kasulik siis, kui kliendid otsivad suuremat paindlikkust ning reageerimisvõimet tulejõu kasutamisel, et avastada kiiresti vaenlane ning tegutseda relva enda reaalajas kogutud teabe põhjal otsustavalt. Lisaks sobib moon kasutamiseks nii mere- kui ka maismaaplatvormidel.

Turu-uuringut varitseva õhuründemoona hankimiseks alustati 2022. aasta kevadel esimeste ettevõtete kaardistamisega. Turu-uuringus oli ettevõtteid USA-st, Türgist, Lõuna-Koreast, Poolast, Saksamaalt, Iisraelist, Suurbritanniast ning Eestist.

Esimesi tarned saabuvad 2024. aastal, mille eelselt saab kaitsevägi vajaliku väljaõppe, mille järel ollakse valmis süsteeme rakendama põhimõtteliselt kohe kui need on kohal.

Uudise foto: Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus/Kermo Pastarus


Teema: Eesti Kaitsevägi

Lisas: pistik | Lisatud: 02.05.2023 22:53

Vaata lisaks

Live-panustamine Jalgpalli EM 2024 ajal: Kuidas võtta oma võitudest maksimum?

Jalgpalli EM 2024 on käimas ja miljonid jalgpallifännid üle kogu maailma jälgivad põnevusega iga mängu. Lisaks mängude vaatamisele pakub EM suurepärast võimalust panustamiseks, eriti live-panustamiseks. Live-panustamine on põnev viis osaleda mängus reaalajas ja see pakub mitmeid strateegiaid, et maksimeerida oma võite. Vaatame lähemalt, kuidas live-panustamine töötab ja kuidas teha parimaid otsuseid, et oma võiduvõimalusi suurendada.

Täna, 19. juunil 2024 Eestis pilvkate tiheneb, sajab paljudes kohtades vihma ja on äikest

Täna, 19. juunil Eestis pilvkate tiheneb. Edela-Eestisse jõuab hommikupoolikul sajuala ja levib kirde suunas. Sadu on paljudes kohtades tugev. On äikest. Loode-Eestis on sadu nõrgem ja harvem. Vastu õhtut lääne poolt alates sadu lakkab ja pilved hõrenevad. Puhub lõunakaare tuul 3-9, puhanguti 12 m/s, pärastlõunal pöördub Lõuna- ja Ida-Eestis põhjakaarde, õhtuks kõikjal läänekaarde ning tugevneb 5-10, puhanguti 14 m/s, Peipsi ääres võib olla lühiajaliselt tugevamaid puhanguid. Õhutemperatuur on 15..20, Kagu-Eestis enne sadu kuni 22°C.

Millele mõelda korteri renoveerimisel?

Oled soetanud renoveerimist vajava korteri ja ei oska nüüd kuskilt peale hakata? Oleme kirja pannud mõned soovitused, millele mõelda enne kui asud tegutsema.

Täna, 18. juunil 2024 on Eestis vähese ja vahelduva pilvisusega ilm, esineb hoovihma ja äikest

Täna, 18. juunil on Eestis vähese ja vahelduva pilvisusega ilm. Kohati sajab hoovihma, on äikeseoht. Hommikupoolikul püsib mõnel pool udu. Puhub läänekaare tuul 3-9, puhanguti kuni 12 m/s. Õhutemperatuur on 19..25, rannikul kohati kuni 17°C.

Mängi online mänge

Kaardimängud, puzzled, mahjong, võidusõit ja palju muud meelelahutust nii suurtele kui väikestele poistele ja tüdrukutele

Sünnipäeva e-kaardid

Saada tervitused digitaalselt e-kaardiga nii kaugele kui lähedale ja tee kõik rõõmsaks!

Sünnipäeva luuletused

Otsid luuletust või salmi, et see lisada kaardile, siit leiad kindlasti sobiva!

Teine Maailmasõda | Tihend | Silver | Motokross Online | EYTK | Vormel-1.ee | Ralliportaal.ee | WordPressi uudised ja õpetused