Abieluvõrdsuse ja kooseluseaduse esimene lugemine läbis eile Riigikogu

Abieluvõrdsuse ja kooseluseaduse esimene lugemine läbis eile Riigikogu

Abieluvõrdsuse ja kooseluseaduse esimene lugemine läbis eile Riigikogu

Riigikogus läbis eile esimese lugemise abieluvõrdsuse ja kooseluseaduse rakendusaktide eelnõu, millega kehtestatakse seaduse vastuvõtmisel sooneutraalne abielu alates 1. jaanuarist 2024.

Sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo sõnul on alates 2014. aastast, mil kooseluseadus vastu võeti, kuid vajalikud seadusmuudatused rakendamata jäeti, elanud osa Eesti inimestest õigussegaduses, mis tuleb lõpetada. „On tagumine aeg tagada kõigile Eesti inimestele samasugused õigused. Ühiskondlikud muutused ei toimu üleöö, kuid selliste õigusruumi muudatustega, mis on teatavas mõttes tehnilised, kuid samas väga märgilised, kahaneb kindlasti ka nende inimeste hulk, kelle hääl on vaenulik,“ ütles minister Signe Riisalo. „Seadused annavad meile raamistiku ja mõjutavad meie hoiakuid ning rakendusaktide vastuvõtmine ja abieluvõrdsuse seadustamine on oluline samm edasi turvatunde loomisel ja võrdsete õiguste tagamisel kõigile."

Abielu kõrval jääb inimestele alles ka võimalus sõlmida kooseluleping. Kooselulepinguga tagatakse registreeritud elukaaslastele õigus kaasa rääkida enda elukaaslasega seotud otsustes ning saada vajadusel toetusi ja hüvitisi. Kooselulepingu sõlminud paaridele antakse ka võimalus minna abielule üle lihtsustatud korras.

Abielu ja registreeritud kooseluga tekivad paaridele õigused ja kohustused, mis ei laiene vabas suhtes paaridele. Need on peamiselt seotud toetuste saamise, vara, eluaseme ja põlvnemisega. Näiteks registreeritud partneri või abikaasa surma korral aitab see vältida olukorda, kus testamendi puudumisel ei ole kooselupartneril õigust pärandusele ning kogu vara läheb automaatselt partneri sugulastele. Samuti kasutatakse abikaasa või partneri abi varem väljendatud kavatsuste kindlakstegemiseks, kui abikaasa või registreeritud partner on teadvuseta või ei ole võimeline kasutama oma tahet, et teha otsuseid meditsiinilise ravi vastuvõtmise või tagasilükkamise üle.

Riigikogu menetluses oleva eelnõu kohaselt saavad seaduse vastuvõtmise järel 1. jaanuarist 2024 abielu sõlmida kaks täisealist inimest, sõltumata nende soost.

Riigikogus esimese lugemise läbinud eelnõu muudatusettepanekute tähtajaks määrati 5. juuni 2023.


Teema: Riigikogu, Eesti Valitsus, Abielu

Lisas: pistik | Lisatud: 23.05.2023 19:52

Vaata lisaks

Täna, 27. mail 2024 on Eestis vähese ja vahelduva pilvisusega ilm

Täna, 27. mail on Eestis vähese ja vahelduva pilvisusega ilm. Mitmel pool sajab hoovihma, on äikest ja sekka võib tulla rahet. Puhub muutliku suunaga tuul 1-7 m/s, äikese ajal on tuul puhanguline. Õhutemperatuur on 25..30, tuulele avatud rannikul 20°C ümber. Metsad on väga tuleohtlikud!

Täna, 25. mail 2024 on Eestis vähese ja vahelduva pilvisusega ilm

Täna, 25. mail on Eestis vähese ja vahelduva pilvisusega ilm. Pärastlõunal sajab kohati hoovihma, on äikest ja sekka võib tulla ka rahet. Puhub muutliku suunaga tuul 2-7 m/s, äikese ajal on tugevamaid puhanguid. Õhutemperatuur on 23..29, tuulele avatud rannikul ja sajuhoogudes 17..22°C. Metsad on väga tuleohtlikud!

Tänane, 24. mai 2024 ilm Eestis vähese ja vahelduv pilvisusega

Täna, 24. mail on Ida-Eestis on päikesepaisteline ilm. Lääne-Eestis on vähene ja vahelduv pilvisus, õhtupoolikul võib kohati hoovihma sadada ja äikest olla. Puhub lõunakaare tuul 3-8, puhanguti kuni 13 m/s. Õhutemperatuur on 23..29, tuulele avatud rannikul kuni 17°C.

Miks peaksid oma laos kasutama metallriiuleid?

Metallist riiulid on üks tugevamaid, ruumisäästlikumaid ja vastupidavamaid riiulitüüpe, mida oma lattu on võimalik soetada. Seetõttu on metallriiulid lao jaoks ka üks kuluefektiivsemaid, vastupidavamaid ja tõhusamaid toodete hoiustamise lahendusi. Vaatame lähemalt, millised on peamised põhjused, miks metallriiuleid kasutatakse.

Mängi online mänge

Kaardimängud, puzzled, mahjong, võidusõit ja palju muud meelelahutust nii suurtele kui väikestele poistele ja tüdrukutele

Sünnipäeva e-kaardid

Saada tervitused digitaalselt e-kaardiga nii kaugele kui lähedale ja tee kõik rõõmsaks!

Sünnipäeva luuletused

Otsid luuletust või salmi, et see lisada kaardile, siit leiad kindlasti sobiva!

Teine Maailmasõda | Tihend | Silver | Motokross Online | EYTK | Vormel-1.ee | Ralliportaal.ee | WordPressi uudised ja õpetused