Tallinnas läksid liinile keskkonnasäästlikud surugaasibussid

Tallinnas läksid liinile keskkonnasäästlikud surugaasibussid

Tallinnas läksid liinile keskkonnasäästlikud surugaasibussid

Esimesed keskkonnasõbralikud surugaasibussid on Tallinnasse jõudnud ning aasta lõpuks lisandub linnaliiklusesse 100 ja lähiaastatel 350 biokütust kasutavat uut bussi. Uute busside kasutuselevõtuga väheneb Tallinna ühistranspordi ökoloogiline jalajälg linnakeskkonnale ligi 25 000 tonni võrra aastas.

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul näitas tänavune koroonakriis, kui palju me üksteisest sõltume. „Samamoodi peaksime mõistma oma eluviisi mõju looduse ja planeedi tervisele. See on meie kõigi ühine vastutus, nii riigi, kohaliku omavalitsuse, organisatsioonide kui ka üksikisiku tasandil. Kõigist meist sõltub, kas me suudame pärandada oma lastele hea tervise juures oleva elukeskkonna,“ sõnas linnapea. „Ühtekokku 100 keskkonnasäästliku surugaasibussi linnaliiklusesse toomine on üks viimaste aastate suurimaid keskkonnasõbralikke liikuvusinvesteeringuid mitte ainult Tallinnas, vaid terves riigis.“

Tänaseks on Tallinnasse jõudnud 43 biometaanil sõitvat bussi ning esimesed testsõidu läbinud gaasibussid alustavad sõitu liinigraafikutel juba sel nädalal. Esimesest 100 surugaasibussist 60 on 80 reisijale mõeldud Solaris Urbino 12 CNG normaalbussid ja 40 on 150 reisijat mahutavad Solaris Urbino 18 CNG liigendbussid.

Surugaasibusside kasutuselevõtt aitab lisaks ühistranspordi keskkonnasõbralikumaks muutmisele hoida kütusekuludelt kokku 30 protsenti ehk ligi kaks miljonit eurot aastas. 350 biometaanil sõitva bussi liinile jõudmisel väheneb CO2 linnaõhku paiskamine ca 25 000 tonni võrra aastas, mis on hinnanguliselt võrreldav keskmiselt 7000 sisepõlemismootoriga sõiduauto aastase heitmekogusega.

„Uute biometaanil sõitvate busside liinile jõudmisel on tegu viimaste aastate suurima keskkonnasõbraliku uuendusega Tallinna ühistranspordis,“ tõi Tallinna Linnatranspordi AS juhatuse liige Deniss Boroditš välja, lisades, et täna Noblessneris uusi busse tutvustaval üritusel on hea meel lõpuks näha, et aastate pikkune töö sobilike busside väljavalimisel Poola bussiettevõtte Solaris Bus & Coach poolt on lõpuks käes ja oleme lähemal Euroopa Liidus vastuvõetud taastuvenergia eesmärkidele. 

Kadaka tee ja Peterburi tee bussiterminalidesse rajatakse biometaanipõhised gaasitanklad Bioforce Infra OÜ, CNG Fuels LTD ja ICP Solutions OÜ poolt, kus järgneva kümne aasta jooksul varustatakse uusi surugaasil sõitvaid busse keskkonnasõbraliku kütusega.

Uute gaasibusside soetamine ja terminalide rajamine on strateegiline eesmärk asendada aastaks 2025 kõik tänased diiselbussid keskkonnasõbraliku ja kaasaegse alternatiiviga, ühtlasi on see oluline samm Tallinna pürgimisel 2022. aasta Euroopa rohelise pealinna tiitlile.

Vaata ka:


Teema: Tallinn

Lisas: pistik | Lisatud: 26.08.2020 16:38

Vaata lisaks

Teine Maailmasõda | Tihend | Silver | Motokross Online | WordPressi kodulehe tegemine | EYTK | Vormel-1.ee | Ralliportaal.ee | WordPressi uudised ja õpetused