Ratas: Euroopa halvenev epidemioloogiline olukord nõuab tugevamaid ühiseid jõupingutusi

Ratas: Euroopa halvenev epidemioloogiline olukord nõuab tugevamaid ühiseid jõupingutusi

Ratas: Euroopa halvenev epidemioloogiline olukord nõuab tugevamaid ühiseid jõupingutusi

Peaminister Jüri Ratas rõhutas Euroopa Liidu riigipeade ja valitsusjuhtide eileõhtusel videokohtumisel, et halvenev epidemioloogiline olukord Euroopas nõuab liikmesriikidelt kiiret koostööd ja tugevamaid ühiseid jõupingutusi pandeemia vastu võitlemisel.

Vaata ka: Koroonaviirus maailmas ja Eesti koroonaviiruse kaart ja statistika

Riigipead ja valitsusjuhid arutasid testimist, testimismeetodite vastastikust tunnustamist, ühist lähenemist vaktsiinidele ning liikmesriikide vastastikust abistamist. Viimasel nädalal on uute nakatunute arv Euroopas pea poole võrra kasvanud võrreldes eelmise nädalaga.

Peaminister Ratas rõhutas vajadust keskenduda reisimisega seotud testimisele ja ühistele karantiininõuetele. Valitsus otsustas täna peaministri sõnul vähendada eneseisolatsiooni kestust Eestis 14 päevalt kümnele päevale.

„Selleks, et meie inimesed saaksid turvaliselt reisida ja taas vabalt liikuda, on meil vaja kokku leppida ka testimistulemuste vastastikuses tunnustamises. Testitulemuste kontrollimise teeks lihtsamaks digilahendus,“ ütles Ratas. „Eesti töötab koos Maailma Terviseorganisatsiooniga lahenduse kallal, et näiteks nii testitulemuste kui ka vaktsineerimissertifikaatide õigsust saaks digitaalselt kontrollida nii Euroopas kui mujal maailmas laiemalt,“ lausus peaminister.

Testimisest kõneldes pidas peaminister antigeeni kiirteste paljutõotavateks, kuid tõi nende puhul esile vajadust hoolikalt kaaluda nende toimivust ja kõige sobivamat kasutamist. „Oleme alustanud Eestis antigeeni kiirtestide toimimise kontrollimist,“ sõnas peaminister.

Peaminister tõi esile ka inimeste liikumisel kontaktide jälgimise hädavajalikkust, sealhulgas piiriülese liikumise korral, ning tervitas kiiret tööd ühise digitaalse reisijate registreerimisvormi loomisel.

Liikmesriikide juhid arutasid veel COVID-19 vaktsiiniga seonduvat. Ratas tõi esile ELi tasandil tehtavat tööd võimalikult laia nn vaktsiinikandidaatide portfelli loomiseks. „Samuti on jätkuvalt tähtis, et Euroopa Liidul on ühine lähenemisviis vaktsiini võrdsele jaotamisele ja vaktsineerimise prioriteetsete rühmade määratlemisel,“ sõnas peaminister. „Eesti teeb kõik, et olla valmis vaktsiini kasutusele võtma kohe, kui see saabub,“ lausus Ratas ning pidas oluliseks ka koostööd transpordi- ja logistikaküsimuste lahendamisel.

Eesti on ühinenud Euroopa Komisjoni poolt COVID-19 vaktsiinitootjatega AstraZeneca ja Janssen Pharmaceutica NV sõlmitud eellepinguga, et kindlustada Eesti inimestele vajalikud vaktsiinid. Euroopa Komisjonil on COVID-19 vaktsiini soetamiseks erinevas staadiumis läbirääkimised ka ravimifirmadega BioNTech/Pfizer, Curevac, Moderna ja Novavax.

Ratas rõhutas ka vajadust liikmesriikide tihedamaks koostööks kommunikatsioonis, et võidelda vaktsiine puudutava desinformatsiooni leviku vastu.

Euroopa Ülemkogu võttis samuti vastu ühisavalduse, milles riigipead ja valitsusjuhid mõistsid väga rangelt hukka terrorirünnakud Euroopa väärtuste vastu ning väljendasid solidaarsust Prantsusmaaga ühises ja jätkuvas võitluses terrorismi ning vägivaldse äärmuslusega. Ülemkogu kutsus ühisavalduses kogu maailma juhte üles töötama kogukondade ja religioonide vahelise dialoogi ja mõistmise nimel.


Teema: Koroonaviirus, Euroopa Liit

Lisas: pistik | Lisatud: 30.10.2020 17:03

Vaata lisaks

Teine Maailmasõda | Tihend | Silver | Motokross Online | WordPressi kodulehe tegemine | EYTK | Vormel-1.ee | Ralliportaal.ee | WordPressi uudised ja õpetused