Eesti ostab USA-lt kuus HIMARS mitmikraketisüsteemi

Eesti ostab USA-lt kuus HIMARS mitmikraketisüsteemi

Eesti ostab USA-lt kuus HIMARS mitmikraketisüsteemi

Eile, reedel 2. detsembril allkirjastas Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse (RKIK) peadirektor Magnus-Valdemar Saar Ameerika Ühendriikide kaitsekoostööagentuuriga DSCA lepingu mitmikraketisüsteemide HIMARS hankimiseks, mis on oluline võimearendus Eesti kaudtulevõimekuse arendamisel. Relvasüsteemid ostetakse Ameerika Ühendriikidelt ning relvatootjaks on Lockheed Martin. Lepingu kogumaksumus on üle 200 miljoni dollari.

„Eesti kaitse-eesmärkide saavutamiseks tegeleme igapäevaselt meie kaitsejõudude relvastuse ja laskemoona uuendamisega. Meil on hea meel, et koostöös liitlastega, saame uute mitmikraketiheitjate tegutsemisvõimekuse puhul tagada süsteemide ühtesobivuse USA ja teiste liitlastega,“ märkis RKIK peadirektor Magnus-Valdemar Saar.

Tegemist on Eesti läbi aegade suurima relvahanke projektiga. „Lepingu raames hangib Eesti lisaks relvasüsteemile ka laskemoona, sidelahendusi, väljaõppe-, logistika- ning elutsüklilahendusi. Paketis sisalduvad erineva efektiga rakette, mille laskeulatus on 70-st kuni 300 kilomeetrini,“ lisas RKIK relvastuse kategooriajuht Ramil Lipp.

„Mitmikraketiheitjad HIMARS on uus oluline samm Eesti kaitsevõime arendamisel. See võimaldab mõjutada vastast otsustavalt juba enne, kui ta satub kontakti meie jalaväeüksustega. Tegemist on standardse süsteemiga NATOs, mis võimaldab igakülgset koostööd teiste NATO liitlastega, ning sobitub hästi üleüldisesse NATO ühendtuletoetuse võrku,“ ütles kaitseväe peastaabi võimeloome jaoskonna ülem kolonelleitnant Kaarel Mäesalu.

RKIK peadirektor Magnus-Valdemar Saar (vasakul), James A. Hursch (USA kaitsekoostööagentuuri direktor) lepingu allkirjastamisel, foto: Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus

Lisaks Eestile hangib endale mitmikraketisüsteemi HIMARS endale ka Läti ning Leedu. Ameerika Ühendriigid on Ukrainale andnud mitmikraketisüsteeme, kus need on aidanud täppislöökidega purustada Vene sõjaväe moonaladusid, transpordisõlmi ja juhtimiskeskusi kaugemal kui Ukraina senikasutatud haubitsate laskeulatus.

USA-poolne relvasüsteemi rahastus on osa mahukast julgeolekupaketist, mille USA on suunanud Ukraina ja NATO idatiiva riikide kaitsevõime tugevdamiseks. USA on toetanud erinevaid kaitsealaseid arenguid Eestis, viimase viie aasta jooksul on finantstoetus erinevate hangete ja taristuprojektide jaoks olnud 228 mln dollarit. Varasemalt on julgeolekuabi kasutatud suurekaliibrilise laskemoona varude täiendamiseks.

Esimesed tarned toimuvad 2024. aastal.

Uudise foto: Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus


Teema: NATO

Lisas: pistik | Lisatud: 03.12.2022 16:23

Vaata lisaks

Täna, 22. veebruaril 2024 on Eestis enamasti pilves ilm, sajab vähest vihma

Täna, 22. veebruaril on Eestis enamasti pilves ilm. Mitmel pool sajab vähest vihma. Ennelõunal on kohati udu. Puhub lõuna- ja kagutuul 3-9, õhtupoolikul Lääne-Eesti rannikualadel puhanguti kuni 13 m/s. Õhutemperatuur on 0..+4°C.

Ka järgmised kolm aastat on võimalik Go3 vahendusel MXGP ülekandeid vaadata eesti keeles

Eesti motospordi fännid saavad ka järgmised kolm aastat MXGP ülekandeid nautida emakeeles!

Täna, 21. veebruaril 2024 on Eestis pilves, esineb lund ja lörtsi

Täna, 21. veebruaril on pilves ilm. Ennelõunal sajab Lääne- ja Kesk-Eestis lund, lörtsi ja vihma. Keskpäeva paiku jõuab saartele uus sajuala, mis levib õhtuks mandri keskossa. Sajab vihma ja lörtsi, mandril ka lund. Mitmel pool on jäidet. Ida-Eestis on peamiselt sajuta. Puhub lõuna- ja kagutuul 3-9, Lääne-Eesti rannikualadel puhanguti 12-15 m/s. Õhutemperatuur on -1..+2°C.

Eesti.ee täienes uue volituste haldamise võimalusega

Riigiportaal eesti.ee läks üle uuele kesksele volituste haldamise infosüsteemile Pääsuke, mis muudab ettevõtte esindajatele erinevate ametiasutuste iseteeninduskeskkondadesse juurdepääsude andmise mugavamaks.

Mängi online mänge

Kaardimängud, puzzled, mahjong, võidusõit ja palju muud meelelahutust nii suurtele kui väikestele poistele ja tüdrukutele

Sünnipäeva e-kaardid

Saada tervitused digitaalselt e-kaardiga nii kaugele kui lähedale ja tee kõik rõõmsaks!

Sünnipäeva luuletused

Otsid luuletust või salmi, et see lisada kaardile, siit leiad kindlasti sobiva!

Teine Maailmasõda | Tihend | Silver | Motokross Online | EYTK | Vormel-1.ee | Ralliportaal.ee | WordPressi uudised ja õpetused