Tehnoloogia, tehnika, tarkvara ja internet

Vananenud tarkvara kasutamine on ohtlik
Riigi Infosüsteemi Amet (RIA) teeb kampaaniat mille eesmärk on hoiatada kõiki arvutikasutajaid jälgima oma tarkvara kaasaegsust - "Vananenud tarkvara kasutamine on ohtlik, räägi sellest ka oma lähedastele!"

Vana tarkvaraga arvuti ei ole turvaline


Kas oled kindel, et Sinu lähedaste, näiteks ema, isa või vanavanemate, arvutite tarkvara on turvaline? Microsoft lõpetas 2014. aasta aprillis Windows XP operatsioonisüsteemi tehnilise toetamise. See tähendab, et selles ilmnevaid turvanõrkusi enam ei parandata. Windows XPga arvuti võib küll töötada, kuid on turvaohtude suhtes haavatavam.

Internetti ühendatult muutub uuendamata tarkvaraga arvuti küberkurjategijatele ahvatlevaks sihtmärgiks. Turvaauke ära kasutades on võimalik arvuti pahavaraga nakatada ning jälgida kasutaja toiminguid, seejuures salvestada salasõnu ja pääseda ligi teistele konfidentsiaalsetele andmetele. Eestis kasutab hetkeseisuga Windows XPd orienteeruvalt iga kümnes arvuti.

Miks peaks keegi just Sinu või Su lähedaste arvutit ründama?


Sest turvaaukude olemasolul on see lihtne. Isegi kui pangakontolt varastatakse Eestis harva, saab rahaks teha näiteks suhtlusvõrgustikke ja meilikontosid. Lisaks pahavara levitamisele või reklaami jagamisele võidakse omastatud kontode kaudu toime panna ka keerulisemaid ründeid, näiteks väljamõeldud õnnetute lugude abil sõpradelt või töökaaslastelt raha välja pettes. Peale selle saab ülevõetud arvutit omaniku teadmata tarvitada küberrünneteks, rämpsposti saatmiseks või isegi bitimüntide kaevandamiseks. Juhul, kui tegemist on tööarvutiga, võidakse auklikku arvutit kasutada hüppeplatvormina asutuse või ettevõtte infosüsteemi tungimiseks.

Milline Windowsi operatsioonisüsteem arvutis on?


Kuigi Sinu arvuti ei kasuta Windows XP operatsioonisüsteemi, aita arvuti tarkvara uuendada oma lähedastel, kes kasutavad Windows XPd.

Juhul, kui Sa täpselt ei tea, milline Windowsi operatsioonisüsteem Sinu lähedaste arvutis kasutusel on, siis saab seda hõlpsasti kontrollida Microsofti veebilehel.

Mida peab Windows XPga arvuti kasutaja turvariski maandamiseks tegema?


Oma aja äraelanud Windows XP operatsioonisüsteemi soovitame vahetada Microsofti uuema operatsioonisüsteemi või selle alternatiivide, nagu näiteks Apple OS X või vabavaralise, tasuta Linuxi vastu. OS X või Windowsi värskema versiooni valimisel võib vanema arvuti puhul vajalikuks osutuda ka riistvara uuendamine.

Kas see muudatus väga kalliks ei lähe?


Kujutle hetkeks, et Su lähedased on kaotanud kogu e-kirjavahetuse, kontaktandmed ja peavad ka suhtlusvõrgustikes n-ö nullist alustama. Aukliku operatsioonisüsteemiga arvuti kasutamisest tekkiv kahju võib tarkvara või riistvara uuendamise kuludest tunduvalt suuremaks osutuda.

Kui ka riistvara vajab välja vahetamist, võib päris uue arvuti asemel kaaluda kasutatud, kuid taastatud arvuti soetamist. Seega saab oma arvuti turvalisemaks muuta ka väheste kulutustega või mõnel juhul täiesti tasuta.

Aita oma lähedasi ja räägi neile, kuidas arvuti turvalisemaks muuta!

Tasuta saadaolevale vabavarale üleminekul pakub oma abi Avatud Lähtekoodiga ja Vaba Tarkvara Liit.
Lisas: Pistik | 05.10.2014 17:05 | Kommenteeri
IE 9 kõige parem lehitseja HTML5 jaoks, kas ikka?
W3C nimeline organisatsioon kes seisab HTML arenduse taga teatas mõned päevad tagasi, et Microsofti veebilehitseja Internet Explorer uus, varsti ilmuv 9. versioon on kõige suurema HTML5 toega. Test kätkes endas katsetusi elementide ja funktsioonidega attributes, audio, video, canvas, getElementsByClassName, foreigncontent ja xhtml5. Seejuures suutis IE9 seljatada sellised konkurendid nagu Firefox, Chrome, Opera ja Safari.

Üsna pea teatasid asjatundjad aga vastuseks sellele, et test on üsna piiratud mahuga ning enamus asju milles IE9 headust näidata saab ongi ainult testis. Testist on välja jäänud HTML5'ga lähedalt seotud asjadest CSS3, SVG animatsioonid, Web Workers, File API jpm.

Näiteks kõrvale tuues veebipõhist testimiseks kasutatavat teenust HTML5Test saab IE9 300 võimalikust punktist ainult 90, seejuures konkurentidest Google Chrome 208 ja Mozilla Firefox 217. Muidugi tuleb mainida, et käesolev test sisaldab endas ka täiesti eksperimentaalseid võimalusi, samas need näitavadki teisi lehitsejaid innovatiivsematena ja kindlasti arendajatele rohkem meelepärastena.

Allpool W3C testi tulemused:

W3C HTML5 testi tulemused

Pikem kokkuvõte W3C testist: HTML5 Test Suite Conformance Results
Lisas: Pistik | 03.11.2010 19:39 | Kommenteeri
iPad ja muud Apple uudised
Apple poolt loodud puutetundliku ekraaniga arvuti iPad on järjest enam kuulsust kogumas ning seetõttu leiab see kajastamist edaspidi nüüd ka Pistikus.

Esimene uudis puudutab tahvelarvutite turgu, millest Apple on oma iPad'iga haaranud ligi 95%, jättes Windows, Linux, Android ja teistele süsteemidele kõigest 5%.

Teine uudis on samuti iPad teemadel, nimelt on Eesti Ekspress valmis saamas spetsiaalset iPad versiooni. Lisaks paljastub presentatsiooni käigus esitatud faktidest, et Eestis on iPad'e vähemalt 3000. Uus teenus hakkab kandma nime Eesti Ekspress Pro. Uue "väljaande" sisu kattub 110% paberlehe omaga, kõik trükitakse ära (sh. reklaamid, lisatasuta), pluss lisaks tulevad vidinad.

Kolmas uudis seotud kõigi nn. iDevice operatsioonisüsteemi iOS uue, 4.2 versiooniga mis peaks praeguseks testijate käes olema ning umbes novembri keskpaigas ka kõigi kasutajateni jõudma.
Eriti oodatud on uuendus iPad kasutajate poolt, sest selle tagajärjel peaks olema võimalik kaustade loomine, printimine, striimid, mängukeskus, multitasking ja muud kohendused.
iPhone kasutajateni peaks uuendustest jõudma samuti printimise võimalus, muus osas puudutab 4.2 versioon parandusi. Näiteks peaks see parandama lock screen vea, palju pahameelt tekkitanud kellaja pööramise järel ilmenud äratuse probleem jpm.

Edasipidi leiavad kõik iPhone ja iPad omanikest mängusõbrad infot uutest tuultest mängumaailmas ja ülevaated mängudest Pistik.net: Games vahendusel.
Lisas: Pistik | 02.11.2010 20:04 | Kommenteeri
<12345 ... 72 >

Viimased kommentaarid

Windows Vista nõudmised arvutile avaldatud22.04.2008 20:37
Firefox 2.0.0.1.07.04.2007 19:59
Subclub taas suletud.04.02.2007 20:34
Firefox 2.0 ametlikult väljas.26.10.2006 20:52
Firefox 1.5.0.1 ka eesti keelsena kasutatav16.04.2006 01:28
BitComet 0.62 valminud.20.02.2006 22:33
Eesti keelne tarkvara.07.02.2006 21:44
Winamp sai paiga kriitilisele turvaaugule.31.01.2006 17:29

Uudiseotsing

Kasulik

Vaata lisaks

Hakka meie fänniks

Vaata ka

WRC hooaja avapauk
WRC hooaja avapauk
Head nõukogude aegsed vene filmid
Head nõukogude aegsed vene filmid
Teine Maailmasõda | London | Tihend | BMW M3 | SuseLinux | Uusveeb | FirefoxInfo | Emol | Emol Planet | SkateMag.ee | Ex/treme | Vormel-1.ee | WRC Ralliportaal.ee | Jalgpall | Silver | Sporditurg.ee | Motocross | WordPressi kodulehe tegemine | HTML5 bannerid | BZB Cabin and sauna | EYTK