Täna on rahvusvaheline autovaba päev

Täna on rahvusvaheline autovaba päev

Täna on rahvusvaheline autovaba päev

Kliima ja kogu elukeskkond on muutustes. Inimkond on tänaseks probleemi teadvustanud ja otsib lahendusi, kuivõrd tunneb muutuste häirivat mõju üha selgemini omal nahal.

On selge, et meie igapäevane autokasutus annab väga olulise osa inimkonna poolt õhku paisatud kasvuhoonegaasidest. Ent milline on minu, keskmise eestlase osa?

Alustagem sellest, et kõige lihtsam lähenemine süsihappegaasi heitkoguste arvutamiseks oleks:

CO2 aastane heitkogus (kg) = Sõiduki aastane läbisõit (km) x Sõiduki kütuse tarbimine (l/km) X CO2 eriheide (kg CO2/l). „Ilmselt keskkonnast huvituv kodanik teab juba peast, mitu liitrit kütust ta oma sõiduautos aasta jooksul põletab, seega  võib valemist aastase läbisõidu taandada ning teha lihtsalt kiire arvutuse aastase kütuse tarbimise CO2 eriheitega läbi korrutades.

Välisõhu inventuuri andmetel oli keskmise sõiduauto kütuse tarbimine 2018. aastal 7,77 l/100 km kohta (sealjuures diiselmootoriga sõidukitel 7,10 l/100 km ja ottomootoriga sõidukitel 8,29 l/100 km). Keskmine sõiduauto sõitis aastas 14 000 km (sealjuures diiselmootoriga sõidukitel 16 700 km ja ottomootoriga sõidukitel 11 900 km). Kasutatud metoodika keskmine CO2 eriheide diiselsõidukite puhul on 2,66 kg CO2/l ja ottomootoriga sõidukitel 2,38 kg CO2/l kohta.

Kuidas kompenseerime oma sõidetud kilomeetreid? Kas puude istutamine aitab? Kindlasti aitab! Vajab ju ka metsapuu kasvuks materjali, sh süsinikku, mis puidu kuivmassist moodustab ligikaudu poole. Meie maa suur metsasus annab hea võimaluse kuivõrd kasvueas metsapuud seovad aktiivselt süsinikku kasvõi näiteks autokütuste põletamisest vabanenud süsihappegaasist. Samas tasub meil kõigil mõelda, kumb on arukam, kas kahju ennetamine, või tagajärgede kompenseerimine.

Puude kasvuks vajalikku süsinikku jõuab atmosfääri mujaltki ning väiksema autokasutuse pärast ei jää ükski puu meil kasvamata. Julgeme soovitada – parim kilomeeter on sõitmata kilomeeter!

Lisas: pistik | Lisatud: 22.09.2020 13:00 | Uuendatud: 22.09.2020 13:00

Vaata lisaks

Täna, 19. juulil 2024 on Eestis pilves selgimistega ilm, sajab hoovihma ja esineb äikest

Täna, 19. juulil pilves selgimistega ilm. Mandril sajab mitmel pool hoovihma, kohati võib olla äikest, õhtul jääb sajuhooge harvemaks. Tuul pöördub kõikjal läände- ja loodesse 4-10, puhanguti 13, rannikul 7-12, põhjarannikul puhanguti kuni 16 m/s. Õhutemperatuur on 17..23°C.

Täna, 18. juulil 2024 on Eestis vähese ja vahelduva pilvisusega ilm

Täna, 18. juulil on Eestis vähese ja vahelduva pilvisusega ilm. Mitmel pool sajab hoovihma, õhtul sajuhood harvenevad. Puhub edela- ja läänetuul 4-10, puhanguti kuni 13, Lääne-Eesti rannikul kuni 15 m/s, õhtul nõrgeneb veidi. Õhutemperatuur on 19..24°C.

Täna, 17. juulil 2024 Eestis pilvkate lääne poolt tiheneb, esineb äikest ja tugevat sadu

Täna, 17. juulil pilvkate lääne poolt tiheneb. Vihmahood liiguvad saartelt üle maa ida-kirde suunas, on äikest ja tugevat sadu. Keskpäeval saartelt alates sadu lakkab ja pilvisus hõreneb. Puhub kagu- ja lõunatuul 3-9, puhanguti kuni 12 m/s, saartelt alates pöördub tuul edelasse ja läände, puhangud tugevnevad Lääne-Eesti rannikul kuni 15 m/s, äikesega kaasnevad tugevamad puhangud. Õhutemperatuur on 20..25, enne sadu Kesk- ja Ida-Eestis kuni 28°C.

Täna, 16. juulil 2024 on Eestis vähese ja vahelduva pilvisusega ilm

Täna, 16. juulil on Eestis vähese ja vahelduva pilvisusega ilm. Mõnes kohas sajab hoovihma. Puhub valdavalt lõunakaare tuul 2-7, puhanguti kuni 10 m/s, õhtul pöördub idakaarde. Õhutemperatuur on 24..28, rannikul 20..23°C.

Mängi online mänge

Kaardimängud, puzzled, mahjong, võidusõit ja palju muud meelelahutust nii suurtele kui väikestele poistele ja tüdrukutele

Sünnipäeva e-kaardid

Saada tervitused digitaalselt e-kaardiga nii kaugele kui lähedale ja tee kõik rõõmsaks!

Sünnipäeva luuletused

Otsid luuletust või salmi, et see lisada kaardile, siit leiad kindlasti sobiva!

Teine Maailmasõda | Tihend | Silver | Motokross Online | EYTK | Vormel-1.ee | Ralliportaal.ee | WordPressi uudised ja õpetused