Eesti on jõudnud jälle tervishoiualasesse hädaolukorda

Eesti on jõudnud jälle tervishoiualasesse hädaolukorda

Eesti on jõudnud jälle tervishoiualasesse hädaolukorda

Kui seni valitses Eestis tervishoiualane hädaolukorra oht, siis eile kehtestas Terviseamet suureneva nakkusriski tõttu hädaolukorra. Haiglad ja kiirabi valmistuvad COVID-19 nakkusega patsientide kasvuks ning hädaolukorras hospitaliseeritakse eelkõige neid patsiente, kes vajavad vältimatut arstiabi. Plaaniline ravi esialgu veel häiritud ei ole, kuid selleks tuleb valmis olla.

Vaata ka: Koroonaviirus maailmas ja Eesti koroonaviiruse kaart ja statistika

Terviseameti peadirektor Üllar Lanno otsustas, et COVID-19 nakkushaiguse levik on toonud kaasa hädaolukorra. Sellega seoses kergitatakse tervishoiuteenuse osutajate valmisoleku taset alates 20. augustist. Teise taseme kehtestamine tähendab eelkõige valmisoleku taseme muutust kiirabile, statsionaarse eriarstiabi ja üldarstiabi osutajatele, kes peavad arvestama olukorraga, kus abivajajate hulk võib ületada tervishoiuteenuse osutajate tavapärase abi osutamise võimekuse. „Hetkel ei ole plaanilise ravi osutamine veel häiritud, kuid oleme kahetsusväärsel kombel tagasi olukorras, kus haiglates tuleb täiendavalt avada COVID-19 haigetele mõeldud voodikohti. Näeme trendi, kus haiglaravile satuvad peamiselt vaktsineerimata inimesed. See annab lootust, et haiglaravi vajadus jääb viimase viiruselaine tipphetkedega võrreldes tagasihoidlikumaks,“ selgitas Terviseameti peadirektor Üllar Lanno.

Terviseamet langetas ohutaset 1. juulil. Vahepealsel ajal keskendusid tervishoiuasutused tegevusvaru täiendamisele ja plaanilise ravi taastamisele. „Uus nakatumistelaine tabas meid möödunud aastaga võrreldes kaks kuud varem. Nüüd tuleb keskenduda vaktsineerituse hõlmatuse kasvatamisele, sest immuniseerimise abil saame hoida ühiskonna võimalikult avatuna. Piirangute kehtestamisel tuleb arvestada, et üle poole täisealisest elanikkonnast on vaktsineeritud ja Terviseamet tunnustab kõiki neid, kes on juba pandeemiast tulenevat kodanikukohust täitnud,“ sõnas Lanno.

Möödunud aastal kehtestati Eestis tervisealane hädaolukord hetkel, kui haiglates viibis 63 COVID-19 patsienti. Tänase (11.08.2021) seisuga viibib haiglaravil samuti 63 COVID-19 patsienti, kellest intensiivravil on neli ja omakorda juhitaval hingamisel kolm inimest. Haiglates on surnud kokku 1265 COVID-19 patsienti ja lõpetatud 8263 COVID-19 haigusjuhtumit 7893 inimesega. Epidemioloogilise hinnangu kohaselt on R0=1,2 ja Eesti 14-päeva haigestumus saja tuhande elaniku kohta 223,6. Haigestumuse intensiivsus on üle-eestiliselt ECDC riskimaatriksi alusel kõrge. Lõpetatud vaktsineerimiskuuriga inimeste osakaal Eestis on 44,1%. Vähemalt üks kord vaktsineeritud täiskasvanute hõlmatus on 60,2%.

„Nakkusolukord on Eestis ja lähiriikides väga kiirelt muutunud. Nii nagu juuli alguses hoiatasime, osutus suurimaks probleemiks koroonaviiruse Delta tüvi, mis levib eelnevalt domineeritud Alfa tüvest vähemalt ühe kolmandiku võrra kiiremini. Oleme suutnud nakkuskoldeid kiiresti piiritleda, kuid viiruse nakatamispotentsiaal on ülikõrge. Oleme näinud kollete tekkimist vabaõhuüritustel, mis kinnitab nakkusohu kõrget taset,“ kõneles Terviseameti peadirektor.

Kriisiaegne tervishoiukorraldus toetub põhimõttele, et vahendid on piiratud ning seda tuleb ümber jagada, tagades eelkõige vältimatu abi osutamise võimekuse.

Eestis on tervishoiu ohuolukord jagatud kolme kategooriasse:

  • tase 1 - rakendatakse kriisi ohu korral;
  • tase 2 - rakendatakse juhul, kui tegemist on kriisiga, s.t. oht on realiseerunud ja  põhjustab elutähtsa teenuse toimepidevuse häireid;
  • tase 3 - rakendatakse juhul, kui tegemist on ulatusliku kriisiga.

Sel kevadel oli väga vähe puudu kolmanda taseme kehtestamisest. Kolmanda ohutaseme kasutuselevõtmise korral oleks Eesti jõudnud punkti, kus meditsiinisüsteem on võimeline pakkuma üksnes vältimatut abi, sest COVID-haigete mahud kasvanuks suuremaks, kui on tervishoiusüsteemi võimekus. Kolmanda taseme kehtestamise korral oleks piiratud plaanilist-, ambulatoorset- ning isegi erakorralist abi. See tähendanuks haigla ooteruumis raskete valikute tegemist, kus tagatakse vältimatu abi vaid neile, kes oleks abi edasilükkamine või selle andmata jätmise korral surnud või saanud püsiva tervisekahjustuse.

„Loodame, et Eestis ei teki kunagi olukorda, kus peame kehtestama kõrgeima ohutaseme,“ ütles Üllar Lanno ohuolukorra taseme langetamise ajal. Täna, mil Terviseameti peadirektor kehtestas senisest kõrgema ohutaseme, liigub tervishoiusüsteem augusti lõpus taas plaanilise ravi piiramise suunas. „Haiglate toimepidevuse häiritus teeb murelikuks. Kõik need inimesed, kes on vaktsineerimisotsust seni edasi lükanud, peaksid nüüd mõistma, et see aeg kindlasti käes! Peame õppima koos viirusega hakkama saama ning peame arvestama, et lähiajal see kusagile ei kao,“ lisas ta.


Teema: Koroonaviirus

Lisas: pistik | Lisatud: 12.08.2021 10:52

Vaata lisaks

Täna, 19. juulil 2024 on Eestis pilves selgimistega ilm, sajab hoovihma ja esineb äikest

Täna, 19. juulil pilves selgimistega ilm. Mandril sajab mitmel pool hoovihma, kohati võib olla äikest, õhtul jääb sajuhooge harvemaks. Tuul pöördub kõikjal läände- ja loodesse 4-10, puhanguti 13, rannikul 7-12, põhjarannikul puhanguti kuni 16 m/s. Õhutemperatuur on 17..23°C.

Täna, 18. juulil 2024 on Eestis vähese ja vahelduva pilvisusega ilm

Täna, 18. juulil on Eestis vähese ja vahelduva pilvisusega ilm. Mitmel pool sajab hoovihma, õhtul sajuhood harvenevad. Puhub edela- ja läänetuul 4-10, puhanguti kuni 13, Lääne-Eesti rannikul kuni 15 m/s, õhtul nõrgeneb veidi. Õhutemperatuur on 19..24°C.

Täna, 17. juulil 2024 Eestis pilvkate lääne poolt tiheneb, esineb äikest ja tugevat sadu

Täna, 17. juulil pilvkate lääne poolt tiheneb. Vihmahood liiguvad saartelt üle maa ida-kirde suunas, on äikest ja tugevat sadu. Keskpäeval saartelt alates sadu lakkab ja pilvisus hõreneb. Puhub kagu- ja lõunatuul 3-9, puhanguti kuni 12 m/s, saartelt alates pöördub tuul edelasse ja läände, puhangud tugevnevad Lääne-Eesti rannikul kuni 15 m/s, äikesega kaasnevad tugevamad puhangud. Õhutemperatuur on 20..25, enne sadu Kesk- ja Ida-Eestis kuni 28°C.

Täna, 16. juulil 2024 on Eestis vähese ja vahelduva pilvisusega ilm

Täna, 16. juulil on Eestis vähese ja vahelduva pilvisusega ilm. Mõnes kohas sajab hoovihma. Puhub valdavalt lõunakaare tuul 2-7, puhanguti kuni 10 m/s, õhtul pöördub idakaarde. Õhutemperatuur on 24..28, rannikul 20..23°C.

Mängi online mänge

Kaardimängud, puzzled, mahjong, võidusõit ja palju muud meelelahutust nii suurtele kui väikestele poistele ja tüdrukutele

Sünnipäeva e-kaardid

Saada tervitused digitaalselt e-kaardiga nii kaugele kui lähedale ja tee kõik rõõmsaks!

Sünnipäeva luuletused

Otsid luuletust või salmi, et see lisada kaardile, siit leiad kindlasti sobiva!

Teine Maailmasõda | Tihend | Silver | Motokross Online | EYTK | Vormel-1.ee | Ralliportaal.ee | WordPressi uudised ja õpetused