Täna Eestis USA kaitseminister Austin, kohtumised meie peaministri ja kaitseministriga

Täna Eestis USA kaitseminister Austin, kohtumised meie peaministri ja kaitseministriga

Täna Eestis USA kaitseminister Austin, kohtumised meie peaministri ja kaitseministriga

Peaminister Kaja Kallas kohtus täna Ameerika Ühendriikide kaitseminister Lloyd James Austin III, kellega arutati Ameerika Ühendriikide tugevdatud kohaolu Eestis, NATO heidutus- ja kaitsehoiaku tugevdamist ning Ukraina toetamist.

„Tänasin kaitseminister Austinit tema ja Ameerika Ühendriikide töö eest Ukraina toetamisel ning NATO tugevdamisel. Meie kahepoolne kaitsekoostöö ja nende kohaolu siin on võtmetähtsusega Eesti ja Alliansi julgeoleku tagamisel, Venemaa heidutamisel ja sealt lähtuvatele ohtudele vastu seismisel,“ sõnas peaminister Kaja Kallas pärast kohtumist. „Ameerika Ühendriikide panus Eesti ja Euroopa julgeolekusse on vankumatu. USA vägede tugevdatud kohaolu Eestis ja meie piirkonnas on kinnitus transatlantiliste liitlassuhete olulisusest ning võimaldavad meil muuta veelgi efektiivsemaks NATO kaitse- ja heidutushoiaku idatiival.“

„Demokraatliku ja reeglitel põhineva maailmakorra jaoks on eksistentsiaalne, et Ukraina selle sõja võidaks. See, kuidas Ukraina võidab ja Venemaa kaotab, mõjutab veel pikka aega kogu Euroopa julgeolekut. Ukraina võidu tagamiseks tuleb jätkata ja suurendada liitlaste sõjalist abi ning piirata Venemaa võimalusi oma vallutussõja rahastamiseks,“ sõnas peaminister. „Peame suurendama ka kaitsetööstuse tootmisvõimet, et anda Ukrainale võiduks vajalikku laskemoona ning tugevdada enda kaitset ja taastada varusid. Tutvustasin eelmisel nädalal Euroopa Liidu riigi- ja valitsusjuhtidega arutatud ideed ühiselt korraldatud kaitsehangetest Ukraina toetuseks ka minister Austinile ning loodan, et saame peagi sellega Euroopa Liidus edasi liikuda,“ lisas Kallas.

Ameerika Ühendriikide kaitseminister Austin tunnustas Eestit tähelepanuväärse, ligi 3%-ni SKT-st tõusnud kaitsekulutuste eest ning Eesti rolli eest Ukraina toetamisel ja sõjapõgenike vastuvõtmisel. Kohtumisel nõustuti, et demokraatlik maailm on olnud suurepärane meeskond Ukraina toetamisel. Lisaks peatuti alates 16. detsembrist 2022 Eestis viibivate Ameerika Ühendriikide kergjalaväekompanii ning HIMARS mitmikraketiheitjate üksuse kohaolul, kes siin teevad koostööd Eesti Kaitseväega diviisi arendamisel lähtudes 2022. aasta NATO Madridi tippkohtumisel sõlmitud kokkulepetest.

Pevkur kohtumisel Austiniga: NATO idatiib vajab tugevdamist

Kaitseminister Hanno Pevkur kohtus täna Ühendriikide kaitseministri Lloyd Austiniga, et arutada kahe riigi kaitsekoostööd, Ukraina abistamist ja juulis Vilniuses toimuva NATO tippkohtumisega seotud küsimusi.

„Kaitseminister Lloyd Austin tänas Eestit juhttrolli eest Ukraina abistamisel. Kinnitasime kaitseminister Lloyd Austiniga üle Eesti ja USA vahelise strateegilise suhte, mille väljenduseks on täna see, et Ühendriikide jalaväe- ja HIMARS mitmikraketiheitjate üksused teenivad siin koos meie kaitseväelastega, tugevdades nii Eesti kui kogu NATO julgeolekut. Samas on viimane aasta kinnitanud, et Venemaa ambitsioonid lääne suunal pole kuidagi muutunud ning meie idanaaber on jätkuvalt suurimaks julgeolekuohuks nii meile kui kogu NATOle,“ ütles kaitseminister Hanno Pevkur.

Pevkur lisas, et just seetõttu on oluline jätkata NATO idatiiva tugevdamist ja üheks selliseks võimaluseks oleks õhukaitserotatsioonide loomine sarnaselt õhuturbega.

Kommenteerides Ukrainas toimuvat sõda, ütles kaitseminister, et Venemaa agressioon Ukrainas on viimaste kümnendite seni suurim oht liitlaste julgeolekule ja rahule ning stabiilsusele Euro-Atlandi piirkonnas. „Venemaa pole mingil moel loobunud oma imperialistlikest ambitsioonidest ka Ukrainas ning meil ei ole teist võimalust kui jätkata Ukraina toetamist nii palju kui võimalik ja nii kaua kui vajalik,“ lisas Pevkur.

Nii Pevkur kui Austin naasid eile NATO kaitseministrite kohtumiselt, kus kõne all oli Ukraina toetamine ning NATO heidutus- ja kaitsehoiaku tugevdamine, sealhulgas uued regionaalsed kaitseplaanid ja võimete ning varustuse eelpaigutamine NATO idatiivale. 

„Ameerika Ühendriigid on vankumatult pühendunud Balti liitlaste vabaduse ja suveräänsuse toetamisele,“ ütles Ühendriikide kaitseminister Lloyd Austin, kelle sõnul seisvad Ühendriigid Eesti kõrval, et heidutada ja kaitsta meie ühist julgeolekut ähvardavate ohtude eest.

Lisaks arutasid kaitseministrid Eesti diviisi loomisega seotud plaane ja Ameerika Ühendriikide tuge diviisi struktuuri ülesehitamisel. Eesti ja Ühendriikide relvajõud teevad tihedat koostööd NATO raamistikus diviisi struktuuri loomiseks.

Samuti rääkisid ministrid Eesti osalemisest rahvusvahelisel sõjalisel operatsioonil Inherent Resolve Iraagis, kuhu Eesti on eile Riigikogult saadud mandaadi kohaselt valmis panustama kuni 110 kaitseväelasega. Kaitseminister Austin tänas Eestit panuse eest sõjalisse operatsiooni Inherent Resolve. Lisaks arutati Ühendriikide julgeolekuabi ja Eesti sõjalise kaitse tugevdamise küsimusi.

Eesti valitsus eraldas eelmisel aastal kolmel korral lisaraha riigikaitse tugevdamiseks, tõstes kaitsekulud 3% SKT piirimaile. Järgnevatel aastatel investeerib Eesti Ühendriikidelt julgeolekuabina saadud 140,5 miljonit dollarit pikamaa kaudtulevõime arendamiseks, hankides mitmikraketiheitjad HIMARS.

Eelmise aasta lõpust teenib Võrus Ameerika Ühendriikide jalaväeüksus, mis harjutab koos 2. jalaväebrigaadi üksustega. Samuti siirsid Ühendriigid rotatsiooni korras Eestisse HIMARS mitmikraketiheitjate üksuse koos juhtimisvarustuse ja süsteemidega. Eestisse saabunud Ühendriikide üksused osalevad koos Eesti kaitseväega ühistel õppustel, et suurendada koostegevusvõimet. Ministrite kohtumise järel kohtus kaitseminister Austin ka 5 Eestis teeniva USA ja 5 Eesti kaitseväelasega.

Ameerika Ühendriikide täiendavate üksuste ja võimete siirmisest Balti riikidesse teatas president Joe Biden eelmisel suvel Madridis aset leidnud NATO tippkohtumisel.

Uudise foto: Spc. XaViera Masline - Defense Secretary Lloyd J. Austin III


Teema: NATO, Kaja Kallas, Eesti Valitsus, Ameerika Ühendriigid

Lisas: pistik | Lisatud: 16.02.2023 17:01

Vaata lisaks

Täna, 25. mail 2024 on Eestis vähese ja vahelduva pilvisusega ilm

Täna, 25. mail on Eestis vähese ja vahelduva pilvisusega ilm. Pärastlõunal sajab kohati hoovihma, on äikest ja sekka võib tulla ka rahet. Puhub muutliku suunaga tuul 2-7 m/s, äikese ajal on tugevamaid puhanguid. Õhutemperatuur on 23..29, tuulele avatud rannikul ja sajuhoogudes 17..22°C. Metsad on väga tuleohtlikud!

Tänane, 24. mai 2024 ilm Eestis vähese ja vahelduv pilvisusega

Täna, 24. mail on Ida-Eestis on päikesepaisteline ilm. Lääne-Eestis on vähene ja vahelduv pilvisus, õhtupoolikul võib kohati hoovihma sadada ja äikest olla. Puhub lõunakaare tuul 3-8, puhanguti kuni 13 m/s. Õhutemperatuur on 23..29, tuulele avatud rannikul kuni 17°C.

Miks peaksid oma laos kasutama metallriiuleid?

Metallist riiulid on üks tugevamaid, ruumisäästlikumaid ja vastupidavamaid riiulitüüpe, mida oma lattu on võimalik soetada. Seetõttu on metallriiulid lao jaoks ka üks kuluefektiivsemaid, vastupidavamaid ja tõhusamaid toodete hoiustamise lahendusi. Vaatame lähemalt, millised on peamised põhjused, miks metallriiuleid kasutatakse.

Unustatud seemned: milliseid köögivilju tasub ise kasvatada?

Supermarkettide riiulitel kõikjal kohalolevate tomati- ja paprikakotlede vahel peituvad unustatud seemned - mineviku aarded, mis on ääretult maitsvad ja pakuvad unikaalseid kasvatamise kogemusi. Kuigi supermarketi tomat on mugav, pakub kodukasvatatud köögivili sügavust ja rahulolu, mida on raske ületada. Kuid nii paljude võimaluste seast, millised unustatud seemned väärivad teie aias kohta?

Mängi online mänge

Kaardimängud, puzzled, mahjong, võidusõit ja palju muud meelelahutust nii suurtele kui väikestele poistele ja tüdrukutele

Sünnipäeva e-kaardid

Saada tervitused digitaalselt e-kaardiga nii kaugele kui lähedale ja tee kõik rõõmsaks!

Sünnipäeva luuletused

Otsid luuletust või salmi, et see lisada kaardile, siit leiad kindlasti sobiva!

Teine Maailmasõda | Tihend | Silver | Motokross Online | EYTK | Vormel-1.ee | Ralliportaal.ee | WordPressi uudised ja õpetused