Soome liitus ametlikult NATO-ga

Soome liitus ametlikult NATO-ga

Soome liitus ametlikult NATO-ga

Täna, 4. aprillil liitus Soome ametlikult Põhja-Atlandi Lepingu Organisatsioonia (NATO),Eesti tervitab seda ajaloolist sündmust, mil Soomest on saanud NATO liige.

Peaminister Kaja Kallase sõnul on Soome liitumine NATO-ga ajalooline sündmus nii meie põhjanaabrite, Läänemere piirkonna kui ka laiemalt kogu NATO jaoks. „See on tähtis päev ka Eesti jaoks. Eesti ja Soome on alati olnud lähedased sõbrad, nüüd oleme koos ka NATO liitlased. Sellest saab tugevamaks nii meie ühine julgeolek kui ka kogu Euro-Atlandi piirkonna julgeolek,“ ütles Kallas. „Soome kuulumine NATO-sse tähendab ka seda, et meil tekib uusi võimalusi oma kahepoolse kaitsekoostöö tihendamiseks. Eesti ja Soome on tänasest lähedasemad kui eales varem.“

Kallase sõnul on NATO liitlaste jaoks kõige suurem oht Venemaa ning meil tuleb valmistuda pikaajaliseks vastasseisuks. „NATO on astunud viimase aasta jooksul väga kaalukaid samme uue julgeolekuolukorraga kohanemiseks ja liitlaste julgeoleku kindlustamiseks. Alliansi laienemine ja Soome liitumine näitab selgelt, et NATO-l on Euro-Atlandi piirkonna julgeoleku tagamisel võtmeroll,“ sõnas Kallas.

Samuti märkis peaminister Kallas, et alates Soomele ja Rootsile liitumiskutse esitamisest on ratifitseerimisprotsess NATOs toimunud kiiresti. „Loodan, et ka Rootsi liitumisprotsess liigub edasi ja saame Rootsit peatselt NATO liikmena tervitada.“

„Eesti riigikaitse seisab kolmel tugeval sambal – meie rahva kaitsetahe, meie riigi kaitsevõimekus ja meie kindel koht NATO vihmavarju all. Ja see ühine NATO vihmavari on tugevam ning ühtsem kui kunagi varem. Tänase NATO päeva teeb aga veelgi erilisemaks see, saame NATO ühises peres tervitada uut ja meile väga olulist NATO liikmesriiki – meie head sõpra, põhjanaaber Soomet,“ ütles kaitseminister Hanno Pevkur.

„Minevik ei ole Eestile ja Soomele andnud võimalust riikidena üksteist õlg õla kõrval võitluses toetada, aga nüüd on see hetk saabunud ja seetõttu on tänane päev meie jaoks eriti südamelähedane,“ ütles välisminister Urmas Reinsalu. „NATO laienemine on ajalooline edulugu. Alates 1949. aastast on alliansiga liitunud 19 liitlast. See on tugevdanud allianssi, taganud miljonite Euroopa kodanike julgeoleku ning aidanud kaasa rahule ja stabiilsusele Euro-Atlandi piirkonnas. NATO uks jääb avatuks kõikidele Euroopa demokraatlikele riikidele, kes jagavad alliansi väärtusi, soovivad ja suudavad täita liikmesusega kaasnevaid kohustusi ning kelle liikmesus aitab kaasa meie ühisele julgeolekule,“ lisas Reinsalu.

Tervitamaks Soome liitumist NATO-ga värvub täna õhtul pimeduse saabudes Stenbocki maja Soome lipu värvidesse. Samuti kuvatakse hoonel fotosid Eesti ja Soome kahepoolsete suhete olulisematest sündmustest läbi aastate.

Soome liitub NATO-ga sümboolsel päeval – 4. aprillil tähistatakse NATO liikmesriikides iga-aastaselt ka NATO päeva. Täna 74 aastat tagasi sõlmiti Põhja-Atlandi leping ehk Washingtoni leping, millega loodi Põhja-Atlandi Lepingu Organisatsioon.

Eesti oli seejuures üks esimestest kes kiitis heas Soome liitumise NATO-ga, loe ka: Riigikogu kiitis eile heaks Soome ja Rootsi NATOga ühinemise protokollid


Teema: Soome, NATO, Eesti Valitsus

Lisas: pistik | Lisatud: 04.04.2023 20:54

Vaata lisaks

Täna, 19. septembril 2023 on Eestis oodata pärastlõunal vihmasadu ja äikest

Täna, 19. septembri ennelõunal on Eestis vähese ja vahelduva pilvisusega ilm. Üksikutes kohtades võib vähest vihma sadada. Keskpäeva paiku saartest alates pilvisus tiheneb ja pärastlõunal jõuab sajuala, mis levib üle Eesti. Kohati esineb äikest ja sadu võib siis olla intensiivne. Puhub kagutuul, pärastlõunal lõuna- ja edelatuul 4-9, puhanguti 13, rannikul 7-12 puhanguti 17 m/s. Õhutemperatuur on 17..23°C.

Politsei pidas eile Valgas kinni 21 ebaseaduslikult riiki sisenenut

Eile, pühapäeval, 17. septembril pidasid politseinikud Valgas kinni 21 välismaalast, kes sisenesid Euroopa Liitu ebaseaduslikult.

Täna, 18. septembril 2023 Eestis selge või vähese pilvisusega sajuta ilm

Täna, 18. septembril on Eestis selge või vähese pilvisusega sajuta ilm. Puhub idakaare tuul 2-8, rannikualadel kuni 11 m/s. Õhutemperatuur on 13..18°C.

Skype tähistas oma 20-ndat juubelit

Sõnumi- ja videovestlus ning video- ja kõnekonverentsi programm Skype tähistas oma 20-ndat juubelit.

Mängi online mänge

Kaardimängud, puzzled, mahjong, võidusõit ja palju muud meelelahutust nii suurtele kui väikestele poistele ja tüdrukutele

Sünnipäeva e-kaardid

Saada tervitused digitaalselt e-kaardiga nii kaugele kui lähedale ja tee kõik rõõmsaks!

Sünnipäeva luuletused

Otsid luuletust või salmi, et see lisada kaardile, siit leiad kindlasti sobiva!

Teine Maailmasõda | Tihend | Silver | Motokross Online | EYTK | Vormel-1.ee | Ralliportaal.ee | WordPressi uudised ja õpetused