Eesti ja Läti alustavad koos õhutõrje hankimiseks läbirääkimisi Saksa ettevõttega

Eesti ja Läti alustavad koos õhutõrje hankimiseks läbirääkimisi Saksa ettevõttega

Eesti ja Läti alustavad koos õhutõrje hankimiseks läbirääkimisi Saksa ettevõttega

Keskmaa õhutõrje süsteeme ühiselt hankivad Eesti ja Läti alustavad läbirääkimisi Saksa kaitsetööstusettevõttega Diehl Defence, et edukate kõneluste korral jõuda lepingusse selle pakutava Iris-T SLM soetamiseks, teatasid kahe riigi kaitseministrid Hanno Pevkur ja Ināra Mūrniece täna, pühapäeval Riias.

„Mul on väga hea meel, et oleme koos Lätiga jõudnud uue verstapostini keskmaa õhutõrje ühishankes. See on kahe riigi kaitsekoostöös ajaloolise tähtsusega ühisprojekt, sest sellises mahus ühishanget pole me koos varem ellu viinud,“ ütles Eesti kaitseminister Hanno Pevkur.

„Edukate läbirääkimiste korral loodame lepingusse jõuda ja sellega hanke ametliku võitja välja kuulutada sel suvel,“ lisas Eesti kaitseminister Hanno Pevkur.

„Ühiselt välja valitud keskmaa õhutõrje süsteem suurendab Läti ja Eesti õhuruumi turvalisust ning tagab parima võimaliku kaitse meie inimestele ning tsiviil- ja militaartaristule,“ ütles Läti kaitseminister Ināra Mūrniece.

Eesti ja Läti sõlmisid keskmaa õhutõrje soetamiseks ühishanke kavatsuse protokolli 2022. aasta juunis NATO tippkohtumisel Madridis. Protsessi juhib riigi kaitseinvesteeringute keskus (RKIK), kes sõlmis mullu juulis Läti kaitseministeeriumiga kokkuleppe ühishanke alustamiseks.

„Oleme võtnud eesmärgiks tagada Eestile toimiv keskmaa õhutõrje võime 2025. aastaks ja selleks peavad esimesed süsteemid siia jõudma 2024. aastal,“ ütles Pevkur. Valitsus eraldas keskmaa õhutõrje hankimiseks vahendid 2022. aasta septembris riigieelarve läbirääkimistel.

RKIK korraldas eduka pakkuja väljaselgitamiseks põhjaliku turu-uuringu, mille käigus suheldi kuue rahvusvahelise ettevõttega. Ettevõtete pakkumisi sõeluti põhjalikult.

„Eduka pakkuja selgitamiseks võtsime aluseks eri hindamiskriteeriumid: süsteemi tehnilise võimekuse, süsteemi kogumaksumuse, elutsükli maksumuse järgnevaks 30 aastaks, tarneaja ja ka kohaliku tööstuse kaasatuse, et Eesti ja Läti tööstus saaks anda oma panuse keskmaa õhutõrje võime arendusse,“ ütles RKIKi side- ja radarite kategooriajuht Priit Soosaar.

Investeeringu täpne maksumus koos täpsete tarneaegadega selgub pärast lepingulisi läbirääkimisi. Võime hind sisaldab nii keskmaa õhutõrje süsteemi kui ka taristut, personali, väljaõpet, varustust ning muid kaasnevaid kulusid.

Keskmaa õhutõrje süsteemid on tõhusad nii lennukite ja kopterite neutraliseerimiseks kui ka kõikvõimalike muude ohtude vastu nagu mehitamata õhusõidukid, tiibraketid ja varitsev õhuründemoon.

Uudise foto: Matti Blume / CC BY-SA 4.0


Teema: NATO, Eesti Kaitsevägi

Lisas: pistik | Lisatud: 21.05.2023 20:21

Vaata lisaks

Live-panustamine Jalgpalli EM 2024 ajal: Kuidas võtta oma võitudest maksimum?

Jalgpalli EM 2024 on käimas ja miljonid jalgpallifännid üle kogu maailma jälgivad põnevusega iga mängu. Lisaks mängude vaatamisele pakub EM suurepärast võimalust panustamiseks, eriti live-panustamiseks. Live-panustamine on põnev viis osaleda mängus reaalajas ja see pakub mitmeid strateegiaid, et maksimeerida oma võite. Vaatame lähemalt, kuidas live-panustamine töötab ja kuidas teha parimaid otsuseid, et oma võiduvõimalusi suurendada.

Täna, 19. juunil 2024 Eestis pilvkate tiheneb, sajab paljudes kohtades vihma ja on äikest

Täna, 19. juunil Eestis pilvkate tiheneb. Edela-Eestisse jõuab hommikupoolikul sajuala ja levib kirde suunas. Sadu on paljudes kohtades tugev. On äikest. Loode-Eestis on sadu nõrgem ja harvem. Vastu õhtut lääne poolt alates sadu lakkab ja pilved hõrenevad. Puhub lõunakaare tuul 3-9, puhanguti 12 m/s, pärastlõunal pöördub Lõuna- ja Ida-Eestis põhjakaarde, õhtuks kõikjal läänekaarde ning tugevneb 5-10, puhanguti 14 m/s, Peipsi ääres võib olla lühiajaliselt tugevamaid puhanguid. Õhutemperatuur on 15..20, Kagu-Eestis enne sadu kuni 22°C.

Millele mõelda korteri renoveerimisel?

Oled soetanud renoveerimist vajava korteri ja ei oska nüüd kuskilt peale hakata? Oleme kirja pannud mõned soovitused, millele mõelda enne kui asud tegutsema.

Täna, 18. juunil 2024 on Eestis vähese ja vahelduva pilvisusega ilm, esineb hoovihma ja äikest

Täna, 18. juunil on Eestis vähese ja vahelduva pilvisusega ilm. Kohati sajab hoovihma, on äikeseoht. Hommikupoolikul püsib mõnel pool udu. Puhub läänekaare tuul 3-9, puhanguti kuni 12 m/s. Õhutemperatuur on 19..25, rannikul kohati kuni 17°C.

Mängi online mänge

Kaardimängud, puzzled, mahjong, võidusõit ja palju muud meelelahutust nii suurtele kui väikestele poistele ja tüdrukutele

Sünnipäeva e-kaardid

Saada tervitused digitaalselt e-kaardiga nii kaugele kui lähedale ja tee kõik rõõmsaks!

Sünnipäeva luuletused

Otsid luuletust või salmi, et see lisada kaardile, siit leiad kindlasti sobiva!

Teine Maailmasõda | Tihend | Silver | Motokross Online | EYTK | Vormel-1.ee | Ralliportaal.ee | WordPressi uudised ja õpetused